Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 sierpnia 2020, 14:16

autor: Froozyy

PS5 ma być droższe od XSX; wskazano słaby punkt konsoli

Insider o nicku Dusk Golem w wątku na forum ResetEra stwierdził, że PlayStation 5 będzie droższe od Xboksa Series X. Wskazał również słaby punkt konsoli Sony, którym ma być słaba optymalizacja sprzętu pod względem gier wieloplatformowych.

PS5 ma być droższe od XSX; wskazano słaby punkt konsoli - ilustracja #1
PlayStation 5 nie poradzi sobie z grami wieloplatformowymi?

O konsolach nowej generacji, czyli PS5 i Xboksie Series X, wiemy już niemal wszystko. Aktualnie największą tajemnicą są ceny obu urządzeń oraz ich dokładne daty premier. W tej pierwszej sprawie - na łamach forum internetowego ResetEra w wątku o tym, co może zaoferować Microsoft, aby konkurować z Sony - wypowiedział się insider Dusk Golem (znany m.in. z przecieków nt. gier od studia CAPCOM). Według niego PlayStation 5 będzie droższe od nowego Xboksa, ponieważ koszty produkcji urządzenia Microsoftu mogą zwrócić się firmie na wiele różnych sposobów. Zaznaczył również, że PS5 będzie sobie radziło znacznie gorzej z produkcjami wieloplatformowymi (czyli tymi, które wydane zostaną na kilku platformach).

[…] Xbox Series X jest o wiele potężniejszy niż PS5, jeśli mówimy o czystej mocy, przez co multiplatformowe gry będą tam działać lepiej i to jest coś, na co ludzie będą musieli się przygotować. Dodajmy do tego fakt, że Microsoft jest gotowy przebić Sony, gdy chodzi o cenę. Będzie mógł poświęcić więcej i odzyskać straty np. dzięki Game Passowi.

Warto przyjrzeć się początkowej wypowiedzi insidera. Pierwszy przykład sytuacji, w której widać było, jak źle radzi sobie PS5, mieliśmy już podobno okazję zobaczyć w zwiastunie Resident Evil Village, który pokazano na prezentacji The Future of Gaming. Faktycznie, jeśli przyjrzycie się scenom od pierwszej minuty, to bez problemu zauważycie znaczny spadek płynności opublikowanego materiału. Dusk Golem twierdzi, że to właśnie prezentuje stan, w jakim jeszcze miesiąc temu znajdowały się gry wieloplatformowe na PlayStation 5.

Sednem tego, co słyszałem, jest to, że PS5 jest naprawdę dobre, jeśli chodzi o tytuły ekskluzywne, ale w praktyce możliwości konsoli sprawiają problemy grom wieloplatformowym. […] Niektórzy deweloperzy mówią o problemach, jakie ma PS5 z grami w rozdzielczości 1080p i 60 klatkach na sekundę, podczas gdy Xbox Series X świetnie sobie z tym radzi i może osiągać wyniki nawet ponad to.

Mówię o Resident Evil Village. Fatalny stan prezentacji na pokazie PS5, podczas którego widać było spadki FPS, to tak jakby faktyczna forma gry na tej konsoli sprzed kilku miesięcy. Rzecz w tym, że podobno produkcja działa doskonale na Xboksie Series X, a na PS5 są problemy z utrzymaniem stabilnej liczby klatek na sekundę (a Sony miało regułę, która nakazywała nagrywanie trailerów przeznaczonych na pokaz za pomocą konsoli PS5, stąd fatalny stan zwiastuna).

Oczywiście podanych informacji nie należy brać za coś pewnego i oficjalnego. Mają one jednak jakieś podłoże w rzeczywistości – Xbox Series X na papierze faktycznie jest mocniejszy, a i teza, że Microsoft może sobie pozwolić na niższą cenę konsoli, nie została wyssana z palca. Na wydawanie werdyktów będziemy musieli jednak poczekać do premiery obu urządzeń. Te mają trafić na sklepowe półki jeszcze w tym roku w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Ostatnia aktualizacja: 2020-08-10

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach