Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 kwietnia 2021, 17:53

autor: Entelarmer

PS5 bez większych dostaw w 2021 roku. Sony rozważa nowy projekt konsoli

Problemy z dostępnością PlayStation 5 potrwają jeszcze długi czas. Hiroki Totoki z Sony potwierdził w rozmowie z inwestorami, że nie ma szans na drastyczne zwiększenie dostaw w tym roku fiskalnym, nawet po rozważanej przez firmę zmianie projektu konsoli.

Sony nie może narzekać na sprzedaż PlayStation 5, skoro wyniki konsoli przebiły prognozy spółki. Jednakże marudzić mogą gracze, bo PS5 pozostaje praktycznie niedostępne dla wielu zainteresowanych przez problemy z produkcją dotykające całą branżę elektroniczną. Wszystko przez niedobór półprzewodników, który według prezesów Intela i TSMC może potrwać jeszcze długie lata. Niestety, równie pesymistyczne są prognozy Sony, które w podsumowaniu dla inwestorów (via Video Games Chronicle) stwierdziło, że nie przewiduje rozwiązania problemu z dostawami PlayStation 5 w tym roku fiskalnym (tj. do 31 marca 2022 roku).

  1. PS5 naprawdę da się kupić; doradzamy, jak to zrobić

Takie stwierdzenie padło z ust dyrektora finansowego Hirokiego Totokiego w ramach rozmowy z inwestorami, według którego Sony rozważa różne sposoby na poradzenie sobie z brakiem podzespołów niezbędnych do produkcji nowej konsoli. Firma myśli nawet nad możliwością zmiany „projektu” urządzenia. Jednakże Japończyk nie ukrywał, że żadne rozwiązanie nie pozwoli na drastyczne zwiększenie dostaw PS5 przed marcem 2022 roku. Niedobór chipów nie jest bowiem – według Totokiego – jedynym czynnikiem negatywnie wpływającym na produkcję PlayStation 5. Dlatego na razie Sony poprzestaje na „skromnym” celu sprzedania ponad 14,8 mln egzemplarzy PS5 (czyli więcej niż PlayStation 4 w drugim roku po debiucie tej konsoli).

Słowa Totokiego to w zasadzie potwierdzenie oczywistego faktu. Już deklaracje C.C. Weia (prezesa produkującego półprzewodniki TSMC) oraz Pata Gelsingera (CEO Intela) nie dawały większych nadziei na poprawę sytuacji na rynku sprzętu elektronicznego. Trudno więc oczekiwać, by jakimś cudem Sony poradziło sobie z nią lepiej niż choćby Nvidia oraz Microsoft. Obie firmy dopiero co zapowiadały, że problemy z dostępnością ich produktów (tj. kart graficznych GeForce oraz konsol Xbox Series X/S) potrwają jeszcze przez dłuższy czas.

PS5 bez większych dostaw w 2021 roku. Sony rozważa nowy projekt konsoli - ilustracja #1
Microsoft również ma problemy z dostawami swoich konsol, choć nie tak duże jak Sony.
PS5 bez większych dostaw w 2021 roku. Sony rozważa nowy projekt konsoli - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. Oficjalna strona marki PlayStation
  2. Recenzja PS5 – obietnica lepszego jutra