Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 grudnia 2019, 06:07

autor: Vergil

Project Scarlett Microsoftu to Xbox Series X [AKTUALIZACJA]

Firma Microsoft zaprezentowała światu swoją konsolę nowej generacji. Sprzęt noszący miano Xbox Series X doczekał się pierwszego zwiastuna prezentującego jego przykuwający uwagę wygląd.

Aktualizacja

Firma Microsoft ujawniła sporo konkretów na temat Xboksa Series X. Zacznijmy od specyfikacji technicznej, która prezentuje się imponująco. Producent przekonuje, że przygotował sprzęt „eliminujący bariery, z jakimi deweloperzy mierzyli się w poprzednich generacjach konsol”. Urządzenie czterokrotnie mocniejsze od Xboksa One X ma pozwolić na zabawę w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę; na tym jednak nie kończą się jego możliwości, gdyż gigant z Redmond wspomina także o rozgrywce w 120 klatkach na sekundę i mówi o rozdzielczości 8K.

Jego sercem będzie procesor specjalnie opracowany przez firmę AMD, oparty na nowej generacji architektury RDNA. Sprzęt ma wspierać między innymi technologię ray tracingu. Poza tym w Xboksie SX znajdziemy szybki dysk SSD, mający pozbyć się ekranów wczytywania. Twórcy zamierzają również uczynić go „najbardziej responsywną konsolą w historii” poprzez wykorzystanie technologii Auto Low Latency Mode (ALLM) i funkcjonalności Dynamic Latency Input (DLI). Ponadto Microsoft ma w planach wykorzystanie możliwości tak zwanej „chmury”, a dopełnieniem tego wszystkiego będzie wsteczna kompatybilność z grami ze wszystkich poprzednich generacji Xboksa.

Co zaś tyczy się wyglądu Xboksa SX – konsolę przygotowano w taki sposób, by można było ustawić ją zarówno w pionie, jak i w poziomie. Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, odświeżono też pada, korygując jego kształt i rozmiary, wzbogacając o przycisk Share (umożliwiający wykonywanie zrzutów ekranu i nagrywanie materiałów wideo z gier) oraz zaopatrując w krzyżak znany z „elitarnego” pada Xbox Elite Series 2 Wireless Controller. Kontroler będzie przy tym kompatybilny zarówno z komputerami osobistymi, jak i z Xboksem One.

Oryginalna wiadomość

Chyba nikt nie spodziewał się, że na tegorocznym The Game Awards przyjdzie mu po raz pierwszy spojrzeć na konsolę nowej generacji Microsoftu. Sprzęt znany dotychczas jako Project Scarlett nosi miano Xbox Series X, a jego premiera została zaplanowana na okres świąteczny 2020 roku. Poniżej czeka na Was pierwszy zwiastun next-gena Microsoftu.

Phil Spencer, który pojawił się na scenie, by ogłosić graczom tę dobrą nowinę, nie podzielił się jednak żadnymi konkretami na temat specyfikacji technicznej konsoli. Dowiedzieliśmy się natomiast, że pod względem wyglądu w porównaniu z Xboksem One X zmieni się sporo – dość powiedzieć, że tym razem Microsoft postawi na pionową konstrukcję. Nie zmienił się natomiast pad – najwyraźniej gigant z Redmond doszedł do wniosku, że obecny projekt jest na tyle dobry, iż nie ma co się go „czepiać”.

Xbox Series X (Xbox SX) zwraca uwagę unikalnym wyglądem. - Project Scarlett Microsoftu to Xbox Series X [AKTUALIZACJA] - wiadomość - 2019-12-13
Xbox Series X (Xbox SX) zwraca uwagę unikalnym wyglądem.

Ponadto warto dodać, że do grona tytułów zmierzających na opisywaną platformę dołączyła kontynuacja bestsellerowego Hellblade: Senua’s Sacrifice.

  1. Xbox – oficjalna strona internetowa