Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 marca 2019, 20:37

autor: Frozen

Produkcja konsoli PlayStation Vita oficjalnie zakończona

Stało się to, co się musiało stać – konsola PlayStation Vita przestała być produkowana. Na oficjalnej japońskiej stronie marki pojawiła się informacja o zakończeniu dostaw sprzętu.

O tym, że Sony planuje w najbliższym czasie zakończyć produkcję konsoli PlayStation Vita wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu. Nikt jednak nie spodziewał się, że nastąpi to tak szybko. Jak donosi serwis Gematsu, na oficjalnej japońskiej stronie marki PlayStation pojawiła się informacja o zakończeniu dostaw dwóch ostatnich wersji sprzętu: PCH-2000 ZA11 (PS Vita Black) i PCH-2000 ZA23 (PS Vita Aqua Blue). Oznacza to, że w produkcji nie pozostał już ani jeden model konsoli PlayStation Vita.

„Vita” znaczy po łacinie „życie”, a życie przenośnej konsoli od Sony właśnie dobiegło końca. - Produkcja PlayStation Vita oficjalnie zakończona - wiadomość - 2019-03-01
„Vita” znaczy po łacinie „życie”, a życie przenośnej konsoli od Sony właśnie dobiegło końca.

Od tego miesiąca abonenci PlayStation Plus nie będą już otrzymywać darmowych tytułów na Vitę, a wraz z końcem roku fiskalnego 2018 kończy się produkcja kartridży do gier na tę konsolę. Zaprzestanie sprzedaży dwóch ostatnich modeli sprzętu ostatecznie wieńczy pewną erę w historii Sony.

PlayStation Vita zadebiutowała w Japonii pod koniec 2011 roku, a w Europie trafiła do sprzedaży 22 lutego 2012 roku. Urządzenie, stworzone jako następca PlayStation Portable, miało zagrozić panowaniu firmy Nintendo na rynku konsol przenośnych. Ostatecznie, z szesnastoma milionami sprzedanych egzemplarzy na koncie, nawet nie zbliżyło się do wyniku osiągniętego przez Nintendo 3DS (74,8 miliona sprzedanych sztuk).