Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 sierpnia 2015, 12:39

autor: Bard

Procesor Intela, grafika Nvidii i Windows 7 – taki jest typowy użytkownik Steama

Valve co miesiąc publikuje w sieci dane związane z tym, na czym najczęściej grają użytkownicy Steama. Zestawienie zawiera takie detale jak system operacyjny, procesor, rozdzielczość i wiele innych. Tym razem ankieta dostarcza szczególnie ciekawych informacji, ponieważ uwzględnia popularność systemu Windows 10.

Choć od premiery Windowsa 7 minęło już parę ładnych lat, a kilkanaście dni temu wydany został Windows 10, to według danych Steama z lipca, cieszącym się nadal największą popularnością systemem operacyjnym wśród użytkowników jest 64-bitowy Windows 7. Korzysta z niego 45% graczy. Dopiero na drugim miejscu plasuje się Windows 8.1, który jest zainstalowany na 32% komputerów użytkowników Steama, z kolei Windows 10, mający niedawno swój debiut, dopiero przymierza się do pobicia obecnego wyniku Windowsa XP. Na nowy system przerzuciło się ponad 2% wszystkich użytkowników, a z dobrego dziadka XP korzysta jeszcze niecałe 3%. Dziesiątka zyskuje jednak bardzo szybko, więc można się spodziewać, że już w przyszłym miesiącu Windows 10 wyląduje zdecydowanie wyżej. Tym bardziej, że zaktualizowanie swojego OS-u do dziesiątki jest darmowe przez rok. Co ciekawe - już teraz nowy system zostawił w tyle Linuksa, z którego korzysta zaledwie 0,55% użytkowników Steama. Wyniki Linuksa znacząco pogorszyły się w kwietniu tego roku – to wtedy jego posiadacze zaczęli stanowić mniej niż 1% uczestników ankiety. Na dodatek tendencja spadkowa cały czas się utrzymuje.

Procesory Intela cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników Steam. - Procesor Intela, grafika Nvidii i Windows 7 – taki jest typowy użytkownik Steama - wiadomość - 2015-08-11
Procesory Intela cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników Steam.

Statystyczny użytkownik Steama posiada dwurdzeniowy procesor firmy Intel z taktowaniem między 2.3 a 2,69 GHz. Z CPU Intela korzysta trzech na czterech graczy, podczas gdy pozostali mają procesor od AMD. Najwięcej osób posiada także kartę grafiki od Nvidii – produktów tej firmy używa 52% użytkowników platformy Valve. Jedynie co piąty używa GPU Intela, a tylko parę procent więcej - AMD. W tym zestawieniu Intel i Nvidia są absolutnie bezkonkurencyjne. Niezależnie od tego, jakiego procesora gracz używa, ma on jednak 2 lub 4 rdzenie – dwurdzeniowy CPU znajdziemy w komputerach 48%, a czterordzeniowy – 45% ankietowanych. Z kolei w specyfikacji kart graficznych zdecydowanie najczęściej spotkamy się z 1GB RAM-u (32% użytkowników), a trochę rzadziej z 2 GB (23%). Trzecim wynikiem okazuje się 512 MB RAM-u w GPU – z takich kart korzysta 10% graczy.

Gracze nie mają zwykle zbyt wiele wolnego miejsca na dysku, co zrozumiałe z oczywistych względów. Ci, którzy korzystają ze Steama, zwykle mają go mniej niż 250 GB – 20% korzystających z platformy Valve ma na dysku mniej niż 99 GB wolnej przestrzeni, 24% ma między 100 a 249 GB, a kolejne 26% - między 250 a 499 GB.

Największą popularnością wśród rozdzielczości ekranu u użytkowników Steama cieszy się 1920x1080 – czyli full HD. Tę rozdzielczość znajdzie się na monitorach 35% graczy. Nieco mniej osób, bo 27%, korzysta z 1366x768, a jeszcze mniej, 7%, z 1600x900.

Niestety, z ankiety Steama nie wynika, jaka jest przeciętna prędkość Internetu graczy – u prawie 40% z nich nie dało się tego sprawdzić. Dlatego też wyniki dotyczące sieci nie mogą uchodzić za wiarygodne. Najwięcej osób posługuje się Steamem w wersji anglojęzycznej (48% użytkowników), język polski osiągnął wynik 2,65% wszystkich użytkowników platformy Valve. Ciekawe, ile gier w skali roku kupuje statystyczny gracz korzystający ze Steama, a trzeba pamiętać, że przychód ze sprzedaży gier w 2014 roku wyniósł dla Valve 1,5 miliarda dolarów. Jak myślicie, czy w tym roku firma powtórzy sukces? W samej tylko letniej wyprzedaży Steam sprzedano aż 33 miliony gier.