Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 kwietnia 2021, 13:10

autor: Sodar

Planował wysadzić Internet - FBI aresztowało podejrzanego

FBI aresztowało mężczyznę podejrzanego o planowanie zamachu bombowego na centrum serwerowe Amazona w Ashburn, w stanie Wirginia. Twierdził on, że zamierza unicestwić w ten sposób 70% Internetu.

W SKRÓCIE:
  • FBI zatrzymało człowieka, który planował zamach na centrum danych sieci Amazona w Ashburn;
  • podejrzanym jest Seth Pendley, grozi mu nawet 20 lat więzienia federalnego.

Działania Federalnego Biura Śledczego (FBI) przyniosły skutek w postaci aresztowania 28-letniego Setha Aarona Pendleya, podejrzanego o planowanie zamachu na „70% Internetu w USA”. Mężczyzna ów, zamieszkały w Wichita Falls (Teksas), zamierzał wysadzić serwerownię Amazona (AWS – Amazon Web Services) w Ashburn. Został on zatrzymany podczas prowokacji, zorganizowanej przez FBI.

Pendley wzbudził zainteresowanie służb, dzięki doniesieniom osób zaniepokojonych jego wypowiedziami na forum w serwisie MyMilitia ze stycznia i lutego 2021 roku. Twierdził on, że przez centra danych Amazona, na mocy tajnego dekretu rządowego przepływa 70% ruchu internetowego Stanów Zjednoczonych. Ujawnił na forum swoje zamiary likwidacji serwerów AWS. Wykonał on też i opublikował odręczną mapę budynków serwerowni z proponowanymi drogami ataku i ucieczki.

Próbował wysadzić Internet - FBI aresztowało podejrzanego - ilustracja #1
Budynki Amazon Web Services przy Smith Switch Road - prawdopodobny cel ataku. Źródło: Google

Podejrzany w pewnym momencie zaczął używać Signal, aplikacji pozwalającej na bezpieczną, szyfrowaną komunikację. Jednak osoba, z którą się kontaktował, była też w kontakcie z FBI i rzekomy handlarz materiałami wybuchowymi, który został przez nią polecony Pendleyowi, był zakonspirowanym agentem FBI. Podczas rozmów z „handlarzem”, Seth ujawnił swoją motywację. Według niego, zatrzymanie większej części ruchu internetowego miało na celu zakończenie rządów oligarchii w USA.

Gdy 8 kwietnia 2021 roku doszło do spotkania z agentem FBI w celu przekazania zamówionych materiałów wybuchowych (C4), w rzeczywistości Pendley otrzymał atrapy. Został aresztowany zaraz po przeniesieniu ich do swojego samochodu. Jeśli zostanie skazany, grozi mu do 20 lat więzienia federalnego. Śledztwo prowadzi biuro terenowe FBI w Dallas, agencja w Wichita Falls i grupa zadaniowa FBI ds. terroryzmu w Teksasie.

W związku z tym wydarzeniem Rzecznik Amazona podczas rozmowy z serwisem BleepingComputer oświadczył:

Chcielibyśmy podziękować FBI za ich pracę w tym śledztwie. Bezpieczeństwo naszych pracowników i ochronę danych klientów traktujemy niezwykle poważnie. Stale sprawdzamy różne kierunki pod kątem potencjalnych zagrożeń. Będziemy nadal uważać na naszych pracowników i klientów.

Pełniący obowiązki prokuratora USA Prerak Shah podziękował także osobie, która zgłosiła niepokojące wypowiedzi podejrzanego, według informacji na stronie biura prokuratora Północnego Okręgu Teksasu:

Jesteśmy wdzięczni zainteresowanemu obywatelowi, który zgłosił niepokojącą retorykę internetową oskarżonego. Zgłaszając swoje obawy FBI, osoba ta mogła uratować życie wielu pracownikom technicznym [centrum danych Amazona – dop. autor].

Ta historia dowodzi, jak błędne pojęcie można mieć na temat działania Internetu. Sieć Amazona podzielona jest na regionalne strefy, a każda z nich ma po kilka centrów danych. Niszcząc jedno z nich, Seth Pendley prawdopodobnie nie wywołałby nawet istotnych problemów w działaniu jednej strefy sieci AWS, a mógł spowodować śmierć wielu osób. Określenie „70% Internetu” jest tutaj całkowicie abstrakcyjne.

Próbował wysadzić Internet - FBI aresztowało podejrzanego - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.