Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 grudnia 2018, 12:05

autor: Aquma

Problemy Nvidii. Akcje firmy tańsze o 54%

W ciągu ostatnich trzech miesięcy akcje Nvidii staniały o 54%. Przyczyną jest m.in. spadek popytu na karty grafiki. Na rynku układów scalonych trwa bessa – dotyka ona także firmy AMD oraz Micron.

Nvidia w tarapatach. -  Problemy Nvidii. Akcje firmy tańsze o 54% - wiadomość - 2018-12-27
Nvidia w tarapatach.

W SKRÓCIE:

  1. w ciągu ostatniego kwartału akcje NVIDII staniały o 54%;
  2. problemy zaczęły się od załamania ceny w połowie listopada i są powiązane ze spadkiem popytu na rynku oraz problematyczną premierą kart z serii RTX;
  3. na rynku układów scalonych trwa bessa – na wartości tracą także inne firmy, m.in. AMD oraz Micron
  4. początek roku również nie zapowiada się najlepiej dla Zielonych.

Producent kart grafiki Nvidia raczej nie zapamięta dobrze czwartego kwartału bieżącego roku. Wraz z ostatnim zamknięciem indeksu Nasdaq Composite akcje firmy były o 54% tańsze niż trzy miesiące temu. Problemy Zielonych zaczęły się od gorszych od oczekiwań dochodów w trzecim kwartale – po publikacji raportu finansowego w połowie listopada doszło do załamania cen akcji (spadły o 30%). Jak widać, dalej niestety nie było lepiej.

Przyczyn obecnego stanu rzeczy można się dopatrywać w kilku czynnikach. Po pierwsze, koniec boomu na kryptowaluty skutkował dużym spadkiem popytu na karty graficzne. Drugim powodem kiepskiej kondycji firmy może być dość chłodne przyjęcie produktów z serii RTX 20xx przez klientów i ekspertów, a także towarzyszące im kontrowersje (wysoka cena, awarie oraz budząca wątpliwości wydajność, szczególnie po aktywowaniu funkcji ray tracingu). Zapewne nie pomogły też plotki o przesuwaniu daty premiery słabszych kart opartych o architekturę Turing, co związane jest podobno z wciąż zalegającymi w magazynach GTX-ami 10xx. Wreszcie, wiele wskazuje na to, że wcześniejszy kurs akcji Nvidii był sztucznie zawyżany przez spekulantów (w związku z szałem na technologię AI) i teraz mamy do czynienia z uzasadnioną korektą.

Spadki cen akcji NVIDII są wyraźne nawet dla laika.
Spadki cen akcji NVIDII są wyraźne nawet dla laika.

Powodów do zachwytu nie daje również ogólna kondycja rynku układów scalonych. Krótko mówiąc, skończyły się dobre czasy – częściowo z przyczyn wymienionych powyżej, a częściowo w związku z innymi czynnikami mikro- i makroekonomicznymi, rynek wszedł w tak zwaną „bessę”, czyli okres długotrwałych spadków cen papierów wartościowych. Wraz z Nvidią na wartości tracą też inne firmy, takie jak AMD czy Micron.

Niestety, początek roku także nie zapowiada się najlepiej dla Zielonych. Zgodnie z niedawnymi plotkami, korporacja może niedługo stracić swojego czwartego najważniejszego inwestora – japoński SoftBank planuje zarobić na sprzedaży jej akcji ponad 3 mld dolarów. Ostateczna decyzja podobno nie została jeszcze podjęta, ale obecne problemy Nvidii raczej nie zachęcają do zmiany zdania.

  1. Nvidia – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.