Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 sierpnia 2022, 15:43

autor: Kamil Cuber

Premiera kart graficznych Intela zamienia się w bałagan

Pomimo zapewnień Intela o produkcji oraz dostępności przyszłych kart graficznych z rodziny Arc, niektórzy producenci i dystrybutorzy detaliczni wycofują się z zamówień nowych układów.

Źródło: Intel

Pomimo zapewnień Intela o postępie prac nad kartami z serii Arc, może okazać się, że nadchodząca premiera będzie wielkim fiaskiem. Potwierdza to Igor Wallossek który kontaktował się z producentami oraz dystrybutorami kart graficznych w Europie. Według niego firmy z branży komputerowej nie są zainteresowane współpracą z Intelem, co wynika z kilku powodów.

Premiera kart graficznych Intela zamienia się w bałagan - ilustracja #1
Jeden z pierwszych modeli Arc A380 wyprodukowany przez firmę ASRock. Źródło: ASRock

Po pierwsze amerykański gigant nie chciał dzielić się wynikami wydajności kart graficznych, przed premierą modelu Arc A380 w Chinach. Biorąc pod uwagę, jak mocnym rozczarowaniem okazała wspomniana karta, nie byłoby niczym zaskakującym, gdyby firmy (bogatsze o te informacje) nie chciałyby zainwestować w niepewne układy od „niebieskich”.

Kolejnym powodem jest zapas sprawdzonych już kart od AMD i Nvidii, który posiadają dystrybutorzy. Spadek zainteresowania kryptowalutami oraz nasycenie się rynku konsumenckiego spowodowały znaczny spadek popytu na układy graficzne. Co za tym idzie, firmy nie chcą produkować dodatkowych kart, które mogą nie znaleźć odbiorcy.

Premiera kart graficznych Intela zamienia się w bałagan - ilustracja #2
Według portalu IgorsLAB jeden z europejskich producentów całkowicie zrezygnował z dystrybucji kart z serii Arc. Źródło: Intel

Przy braku informacji o wydajności kart oraz dużych ich rezerwach, Intel mógłby przekonać przedsiębiorców w najprostszy sposób: dobrze wyceniając swoje układy graficzne. Jak się jednak możemy dowiedzieć amerykański gigant nie chciał, bądź nie mógł zaoferować konkurencyjnych cen dla producentów. Może to wynikać z dość słabych wyników finansowych firmy.

Premiera kart graficznych Intela zamienia się w bałagan - ilustracja #3
Intel w drugim kwartale roku odnotował aż 454 mln straty, co mogło odbić się na rozwoju kart graficznych. Źródło: Intel

Miejmy jednak nadzieję, że Intel zdoła pokonać problemy swojej pierwszej serii kart graficznych i zaoferuje konkurencyjny produkt w stosunku do AMD i Nvidii. W końcu każdy rodzaj konkurencji uderzający w panujący od lat duopol wydaje się być pozytywną rzeczą, mogącą wpłynąć na obniżki cen układów graficznych.

Premiera kart graficznych Intela zamienia się w bałagan - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.