Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 kwietnia 2021, 11:52

Premiera GeForce RTX 4000 w 2022 roku; nadchodzi Nvidia Lovelace

Nvidia oficjalnie zapowiedziała, że premiera następcy kart graficznych Ampere, GeForce RTX 4000, odbędzie się w przyszłym roku. Nadchodząca generacja miałaby opierać się na architekturze Lovelace, która powinna przynieść bardzo duży wzrost wydajności.

GeForce RTX – plany Nvidii na najbliższe lata:
  • 2022 rok – premiera nowej generacji kart graficznych (RTX 4000); następcą Ampere ma być architektura Nvidia Lovelace (5 nm).
  • 2024 rok – premiera kolejnej generacji kart graficznych (RTX 5000); szczegóły nieznane.

Na prezentacji w ramach wirtualnego wydarzenia GPU Technology Conference (GTC 2021) Jensen Huang, prezes i współzałożyciel firmy Nvidia, podzielił się harmonogramem „zielonych” na najbliższe lata. Choć konsumenckie karty graficzne nie były tematem przewodnim, to nie mogło zabraknąć wzmianki o następcy GeForce RTX 3000, czyli o tym, co graczy interesuje najbardziej. Ampere Next, w domyśle GeForce RTX 4000, zadebiutuje w 2022 roku (przypuszczamy, że w drugiej połowie).

Premiera GeForce RTX 4000 w 2022 roku; nadchodzi Nvidia Lovelace - ilustracja #1
Oto oficjalny harmonogram firmy Nvidia do 2025 roku – w ciągu trzech lat mamy dostać dwie kolejne generacje kart graficznych GeForce RTX (przypuszczalnie 4000 i 5000).

Według wcześniejszych, choć nieoficjalnych doniesień następcą architektury Ampere – zastosowanej w obecnej generacji GPU od „zielonych” – ma być wytworzona w 5-nanometrowym procesie technologicznym Nvidia Lovelace (zamiast Nvidia Hopper, która z kolei trafi – jak wynika z najnowszej mapy drogowej – do jednostek SoC ARM przeznaczonych do np. zaawansowanych obliczeń powiązanych ze sztuczną inteligencją). Nazwa pochodzi od nazwiska Ady Lovelace, wybitnej matematyczki brytyjskiej, córki poety lorda George’a Byrona. Uważana jest ona za pierwszą programistkę – zasłynęła opracowaniem komputerowego algorytmu dla maszyny analitycznej Charlesa Babbage’a.

Pełny układ AD102 może mieć aż 18 432 rdzenie CUDA (prawie dwa razy tyle, co w znanym z RTX 3090 i RTX 3080 GA102), a jego wydajność w obliczeniach pojedynczej precyzji miałaby osiągać monstrualne 66,4 TFLOPS przy taktowaniu 1800 MHz (robi wrażenie na tle 38,7 TFLOPS w GA102). Przejście na niższy wymiar technologiczny powinno przełożyć się więc na znaczący wzrost wydajności i lepszą energooszędność. Nieprzypadkowo zresztą taka wartość rdzeni CUDA pojawiła się w zaprezentowanym w ramach żartu primaaprilisowego modelu RTX 4090. Co ciekawe, odpowiednio dostosowany układ graficzny oparty na architekturze Lovelace miałby znaleźć się też w konsoli Nintendo Switch Pro z obsługą techniki Nvidia DLSS, o której plotkuje się od dłuższego czasu.

Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja rynkowa spowodowana pandemią koronawirusa poprawi się do drugiej połowy 2022 roku i premiera GeForce RTX 4000 nie będzie tak „papierowa” jak RTX 3000 opartych na architekturze Ampere. Nvidia oficjalnie potwierdziła także, że zamierza wydawać kolejne generacje kart graficznych co dwa lata. Następna architektura, ukryta pod nazwą Ampere Next Next, ma pojawić się w 2024 roku (GeForce RTX 5000?).

Premiera GeForce RTX 4000 w 2022 roku; nadchodzi Nvidia Lovelace - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.