Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 stycznia 2021, 20:00

autor: Sodar

Premiera GeForce RTX 3080 Ti odłożona w czasie

Nvidia najprawdopodobniej przesunie premierę GeForce RTX 3080 Ti. Może to mieć związek z niedostatecznym tempem produkcji sprzedawanych już modeli. Taką informację podał jeden ze „sprzętowych” youtuberów.

W SKRÓCIE:
  • Premiera RTX 3080 Ti może zostać odłożona – taką informację podaje kanał YouTube Gamers Nexus.

Nowe karty graficzne Nvidii GeForce RTX 3000 i AMD Radeon RX 6000 wyjątkowo często są ostatnio opatrzone w ofertach sklepów napisem „Towar niedostępny”. Problemy z dostępnością nadal pozostają nierozwiązane, obaj producenci tłumaczą to w niezbyt konkretny sposób, jednocześnie zapowiadając kolejne modele. Podczas pokazu Nvidii z 12 stycznia zaprezentowano RTX 3060, lecz nie powiedziano nic o RTX 3080 Ti, choć na to wiele osób liczyło, jako że ma być on bezpośrednim konkurentem dla Radeona RX 6900 XT. Tymczasem według nowego przecieku premiera tego modelu może zostać odroczona. Do kiedy? Prawdopodobnie bezterminowo.

Taką informację podał youtuber Steve Burke z kanału Gamers Nexus (materiał wideo poniżej), powołując się na informacje od swoich partnerów. Według niego Nvidia wzięła na poważnie problem braku swoich kart graficznych i może tymczasowo zrezygnować z premiery układów wykorzystujących te same GPU co modele niedostępne w sklepach. Dotyczy to właśnie GeForce RTX 3080 Ti, który, podobnie jak RTX 3080, oparty jest na GA102. Odłożenie premiery może pomóc uzupełnić braki poprzez lepszą optymalizację produkcji.

Steve uważa, że Nvidia mogła wyciągnąć takie wnioski z komentarzy w trakcie prezentacji, z których spora ilość dotyczyła problemu z dostępem do kart graficznych na rynku.

Wystarczy spojrzeć na okno czatu z wydarzenia (…), aby zobaczyć, dlaczego Nvidia mogła pomyśleć, że ogłoszenie kolejnego GPU byłoby w złym guście.

Premiera GeForce RTX 3080 Ti odłożona w czasie - ilustracja #1
Wielu komentujących wydarzenie Nvidii podkreślało wagę problemu z zaopatrzeniem sklepów. Źródło: Gamers Nexus

Nie można powiedzieć, by taka informacja była nagłym zwrotem akcji. Wiele osób spodziewało się, że taki los spotka RTX 3080 Ti. Wystarczy przejrzeć niektóre wpisy sprzed wydarzenia Nvidii na Twitterze:

GeForce RTX 3080 Ti ma mieć dwukrotnie więcej pamięci – 20 GB GDDR6X, jednostek cieniujących zaś 10496 (tyle samo co w RTX 3090) względem 8704 w RTX 3080. Serwis TechPowerUp wstępnie ocenia wydajność układu jako niewiele mniejszą od RTX 3090 (który kosztuje 500 dolarów więcej od RTX 3080 Ti). Jeśli faktycznie rozwój wypadków będzie taki, jak informuje Gamers Nexus, na wersję Titanium będziemy musieli poczekać dłużej.

Premiera GeForce RTX 3080 Ti odłożona w czasie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.