Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 29 listopada 2013, 10:29

autor: Draug

PlayStation 4 debiutuje w Europie

Zgodnie z założeniami, dwa tygodnie po amerykańskiej premierze PlayStation 4 debiutuje w Europie. Dotyczy to również Polski, w związku z tym analizujemy możliwości zakupu konsoli i gier na nią. Zapraszamy do lektury.

Tak Londyn został przygotowany na przyjęcie PlayStation 4. - PlayStation 4 debiutuje w Europie - wiadomość - 2013-11-29
Tak Londyn został przygotowany na przyjęcie PlayStation 4.

Dwa tygodnie temu PlayStation 4 pojawiło się w Ameryce Północnej, oficjalnie dokonując zmiany warty i rozpoczynając historię ósmej generacji konsol. Dziś wspomniane urządzenie debiutuje w Europie, dzięki czemu o nastaniu nowej generacji możemy zacząć mówić również w kontekście Polski.

Oficjalna gala premierowa miała miejsce w londyńskiej hali targowej Covent Garden i została uświetniona m.in. występem rapera Tiniego Tempaha. Od kilkunastu dni działał tam Hol PlayStation 4, dający możliwość wypróbowania sprzętu, a zwłaszcza gier, które będą na nim dostępne. Nie mniej huczne uroczystości odbyły się w innych miejscach Europy, jak chociażby w rzymskim Zamku Świętego Anioła (Castel Sant’Angelo). Również Polska miała swój skromny event – było to otwarcie Sony Store w warszawskim Centrum Handlowym Arkadia, gdzie zorganizowano nocną sprzedaż (trwającą od 23:59 do 1:00). Zwieńczyła ona kilkudniowe funkcjonowanie strefy PlayStation, w której prezentowano nową platformę sprzętową, a także dawano możliwość sprawdzenia jej możliwości w rozmaitych grach (podobne punkty działały też w Katowicach, Gdańsku i Poznaniu).

A taką „enklawę” dla graczy można było znaleźć w warszawskiej Arkadii. - PlayStation 4 debiutuje w Europie - wiadomość - 2013-11-29
A taką „enklawę” dla graczy można było znaleźć w warszawskiej Arkadii.

Gdzie kupić konsolę?

Sugerowaną cenę nowego dzieła firmy Sony na Starym Kontynencie wyznaczono na poziomie 399 euro, co po przeniesieniu na nasze warunki dało 1790 złotych. Rzecz jasna, dokładny koszt PlayStation 4 zależy od sklepu, w którym zechcemy dokonać zakupu, toteż warto zestawić przykładowe oferty wybranych punktów sprzedaży:

  • Oficjalny sklep Sony Store – 1592,6 zł za zestaw podstawowy (aktualnie niedostępny);
  • Sklep Gram.pl – 1979 zł za zestaw podstawowy (dostępny wysyłkowo);
  • MediaExpert – 1789 zł za zestaw podstawowy, 1999 zł z grą Killzone: Shadow Fall, 2349 zł ze wspomnianym tytułem oraz dodatkowym padem i kamerą PlayStation Eye;
  • Media Markt – 1999 zł za zestaw podstawowy z dołączonymi grami Killzone: Shadow Fall i Assassin’s Creed IV: Black Flag (więcej ofert jest dostępnych na stronie internetowej sklepu);
  • Saturn – tak samo jak w Media Markt.

Warto też wspomnieć o serwisie Allegro, gdzie na ten moment mamy kilkadziesiąt ofert (zarówno od sklepów, jak i zwykłych użytkowników), a ceny podstawowych zestawów konsoli zaczynają się od niewiele ponad 1650 zł. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest tam płynna, to jest ulega zmianom wraz ze znikaniem i pojawianiem się propozycji.

Trzeba też brać pod uwagę, że dostępność PlayStation 4 jest ograniczona, toteż osoby, które będą mitrężyć, mogą nie zdążyć dostać konsoli, zanim przyjdzie poczekać na kolejną dostawę.

Gry i ich ceny

Jak informowaliśmy wczoraj, w Europie na starcie dostępnych jest 26 gier na omawianą konsolę (w porównaniu z rynkiem amerykańskim brakuje Blacklight: Retribution i flOw). Na pierwszy plan wysuwają się tutaj tytuły ekskluzywne, a zwłaszcza Killzone: Shadow Fall i Knack. Warto też wspomnieć o niektórych tytułach multiplatformowych, które trafiły również na Xboksa One, jak Assassin’s Creed IV: Black Flag, Battlefield 4, Call of Duty: Ghosts czy Need For Speed Rivals.

Wysokość sugerowanych cen pudełkowych wydań gier – ustaloną na poziomie około 250 zł (zależnie od sklepu i konkretnego tytułu) – znamy już od dłuższego czasu. Natomiast koszt cyfrowych edycji w PlayStation Store został podany dopiero niedawno i stał się przyczyną pewnych kontrowersji. Okazało się bowiem, że wejście w posiadanie gry w formie cyfrowej może być wydatkiem rzędu nawet 300 zł. Polski oddział firmy Sony uspokajał, że nie są to ostateczne ceny, więc mogą one ulec zmianie – i rzeczywiście, niedawno dokonano obniżki, choć wyniosła ona zaledwie kilka złotych (na przykład koszt Call of Duty: Ghosts spadł z 304 zł do 299 zł). Jednak Sony Computer Entertainment Polska w dalszym ciągu informuje, że podane kwoty jeszcze nie są finalne.

Przypomnijmy też, że osoby, które weszły w posiadanie cross-genowych tytułów na PlayStation 3 (jak wspomniany Assassin’s Creed IV), mogą niewielkim kosztem uzyskać ich aktualizację do wersji na konsolę nowej generacji. Więcej informacji na ten temat przeczytacie we wcześniejszej wiadomości. Z kolei instrukcję aktualizowania gier znajdziecie tutaj.

Na koniec warto wspomnieć, że w Polsce początkowo nie będą dostępne wszystkie usługi przeznaczone na rynek europejski – dotyczy to serwisów takich jak Music Ulimited, Video Unlimited, IGN, VidZone czy Netflix. Jednak przedstawiciel Sony Computer Entertainment Polska przekazał nam, że już trwają prace nad polskimi aplikacjami do PlayStation 4. Nie należy też zapominać, że mimo pochlebnych opinii, jakie w większości zbiera konsola, urządzenie może okazać się awaryjne.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.