Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 czerwca 2021, 12:51

autor: Przemysław Dygas

Pierwsza kolonia na Księżycu; ESA przedstawiła ambitną wizję

Europejska Agencja Kosmiczna zaprezentowała wizję ludzkiego osiedla na Księżycu. Projekt powstał przy współpracy z firmą odpowiadającą za budowę najwyższego budynku świata, a jego wizualizację możecie zobaczyć na filmie.

W SKRÓCIE:
  • ESA zaprezentowała projekt kolonii na Księżycu.
  • Powstał on przy współpracy z firmą architektoniczną Skidmore, Owings and Merrill.
  • Projekt opiera się na technologii modułowych, dmuchanych habitatów.

W Wenecji trwa 17. Międzynarodowa Wystawa Architektoniczna Biennale. Wśród prezentowanych projektów znalazło się kilka naprawdę wyjątkowych. Jednym z nich jest panel zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Instalacja o nazwie Life Beyond Earth pokazuje, jak może wyglądać pierwsze ludzkie osiedle na Księżycu.

Model księżycowego siedliska zaprojektowanego przez ESA - Pierwsza kolonia na Księżycu; ESA przedstawiła ambitną wizję - wiadomość - 2021-06-07
Model księżycowego siedliska zaprojektowanego przez ESA

Projekt przedstawiony w Wenecji przewiduje zastosowanie dużej liczby dmuchanych modułów, które dostarczane byłyby na powierzchnię Księżyca pojedynczo. Następnie astronauci stacjonujący na Srebrnym Globie zajęliby się rozstawianiem habitatów i łączeniem ich w jedno duże osiedle. Alternatywnie dokonano by tego za pomocą sterowanych z Ziemi robotów.

Ważny był również wybór właściwego miejsca, w którym stanęłaby kolonia. Jako idealną lokalizację wybrano krawędź krateru Shackleton. To konkretne położenie pozwala na niemal nieustanne czerpanie energii z promieni słonecznych, a hipotetyczne złoża wody na dnie rowu ułatwiłyby życie kolonistów. Co ciekawe, to właśnie ten krater wybrano jako miejsce pierwszej ludzkiej kolonii na Księżycu w grze Mass Effect oraz serialu For All Mankind. Jak zastosowanie opracowanej technologii mogłoby wyglądać w rzeczywistości, możecie zobaczyć na efektownie wyglądającym filmie.

Przedstawiony projekt jest efektem prac prowadzonych od 2018 roku. W ich ramach ESA podjęła współpracę z firmą Skidmore, Owings and Merrill. Jest to amerykańskie biuro architektoniczne odpowiedzialne za projekty takie jak Burdż Chalifa w Dubaju (najwyższy budynek świata). Kooperacja ta miała pokazać, jak połączenie wiedzy budowlanej i kosmicznej oraz z dziedziny architektury, urbanistyki i psychologii może pozytywnie wpłynąć na projektowanie pozaziemskich siedlisk.

Osoby odpowiedzialne za projekt przyznały, że na razie jest on jedynie konceptem. Już teraz miał on jednak wpłynąć na odkrycie nowych technologii i rozwiązań, które w przyszłości mogą zostać użyte na Księżycu. Być może przyszła kolonia na Srebrnym Globie będzie więc podobna do tej zaprezentowanej w Wenecji.

Pierwsza kolonia na Księżycu; ESA przedstawiła ambitną wizję - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.