Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 grudnia 2013, 12:45

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

PC Gaming Alliance w marcu 2014 rozpocznie certyfikację gier na komputery osobiste

Organizacja PC Gaming Alliance poinformowała, że prawdopodobnie od marca przyszłego roku uruchomi program certyfikacji gier na komputery osobiste. Dla graczy oznacza to lepiej zoptymalizowane produkcje.

PC Gaming Alliance w przyszłym roku wprowadzi certyfikację gier na komputery osobiste. - PC Gaming Alliance w marcu 2014 rozpocznie certyfikację gier na komputery osobiste - wiadomość - 2013-12-03
PC Gaming Alliance w przyszłym roku wprowadzi certyfikację gier na komputery osobiste.

PC Gaming Alliance – organizacja non-profit zrzeszająca przedstawicieli firm związanych z rynkiem gier, w tym koncernów Intel, Capcom, Razer i AMD – ujawniła, że w marcu 2014 roku planuje oficjalnie uruchomić program certyfikacji gier na komputery osobiste, którego celem będzie standaryzacja elektronicznej rozrywki na otwartym, PC-towym rynku. Dzięki temu ma wzrosnąć zaufanie klientów i pociagnąć w górę sprzedaż produkcji na popularnych „blaszakach”.

Obecnie nie sprecyzowano wszystkich szczegółów, cały czas poszukiwane są także studia, które przystąpią do programu, ale wiadomo już, że za udział w nim pobierane będą opłaty w wysokości 500 dolarów (jeżeli twórcy sami przetestują swój projekt) lub 2500 dolarów w przypadku uzyskania pomocy od PCGA.

Gry, które pomyślnie przejdą przez wszystkie testy wyróżniane będą specjalnym logiem, zarówno w przypadku wersji pudełkowych, jak i cyfrowych. Dla klientów oznacza to, że jeżeli dana produkcja ukazała się także na konsolach, to posiadany przez nich komputer o podobnej mocy zapewni stałe 30 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720p, w średnich ustawieniach graficznych. Oczywiście to tylko przykład podany przez Matta Ployhara, prezesa PC Gaming Alliance.

Tłumacząc program organizacji na „chłopski rozum” można napisać krótko – deweloperzy będą musieli zatroszczyć się o odpowiednie działanie (optymalizację) swojej gry w wyznaczonych przez PCGA progach. Dalsze informacje zostaną ujawnione w nadchodzących miesiącach.

System certyfikacji na komputerach PC z pewnością mógłby przysłużyć się całej branży, ale obecnie wiemy na jego temat zbyt mało, by wydawać jakiekolwiek wyroki. Poza tym nie ujawniono, ilu deweloperów jest zainteresowanych współpracą z PC Gaming Alliance. Jeżeli skończy się tylko na kilku ekipach, to raczej będzie to funkcjonować jako zwykła ciekawostka.

PC Gaming Alliance to organizacja, której głównym celem jest poprawa doznań płynących z obcowania z grami komputerowymi. Poszczególne firmy związane z tym segmentem rozrywki mogą wspólnie realizować swoje pomysły, wpływając na popularność komputerów osobistych jako urządzenia służącego nie tylko do pracy, lecz również do zabawy.