Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 lutego 2021, 12:18

autor: Szarmancki

DualSense do PS5 z problemami - gracze skarżą się na dryfujące analogi [Aktualizacja]

Użytkownicy PlayStation 5 tłumnie zgłaszają kolejną usterkę kontrolera DualSense. Tym razem problem stanowią analogi, które dość szybko zaczęły dryfować, utrudniając sterowanie w grach.

Aktualizacja:

W ciągu ostatniego tygodnia Sony odczuło pierwsze skutki niedociągnięć kontrolera DualSense. Za wspomniane dryfowanie gałek producent PS5 otrzymał pozew od kancelarii Chimicles Schwartz Kriner & Donaldson-Smith LLP. Twierdzi ona, że Sony sprzedaje wadliwe pady, a jak zostało napisane w piśmie: „Ta usterka znacznie zakłóca rozgrywkę, a tym samym zagraża podstawowej funkcjonalności kontrolera DualSense”. Pozwy o podobnym charakterze otrzymały w przeszłości również firmy Microsoft (Xbox Elite) oraz Nintendo (Joy-Con) z powodu podobnego defektu ich kontrolerów, jak w przypadku Sony.

Jak się okazuje, nie tylko niedostępność konsoli PlayStation 5 w sklepach jest wielkim problemem dla Sony, ale również najnowsze kontrolery DualSense zaczynają pokazywać rogi. Coraz więcej użytkowników PS5 skarży się na dryfujące w padzie gałki analogowe, co uniemożliwia precyzyjnie sterowanie, a wielu z nich doświadcza samoczynnego poruszania się postaci czy kamery w grze.

W teorii nie byłoby to nic zaskakującego w przypadku sprzętu, który odbył już pokaźny staż w rękach graczy, ale należy pamiętać, że dotyczy to kontrolerów debiutujących w listopadzie ubiegłego roku. Pierwsze doniesienia o dryfowaniu analogów pojawiły się już prawie dwa miesiące temu w serwisie Reddit, a niektórzy użytkownicy odnotowali wspomnianą usterkę już kilka dni po zakupie PlayStation 5. Warto dodać, że liczba zgłoszeń problemu zwiększa się z każdym kolejnym tygodniem.

O ile wspomnianą awarię obejmuje gwarancja Sony, tak musimy liczyć się z kosztami wysyłki i długim czasem oczekiwania. Firma nie zrobiła też za wiele, by usprawnić swoje kontrolery. Jedyny wyjątek stanowi bardzo mała aktualizacja, jednak nie wiadomo, co tak naprawdę poprawiła. W sieci pojawia się coraz więcej poradników, jak samodzielnie naprawić analogi, a czasem pomaga choćby zresetowanie kontrolera do ustawień fabrycznych, jednak są to nieliczne przypadki. Najlepszym rozwiązaniem pozostaje wymiana wadliwych gałek.

Duża liczba zgłoszeń świadczy o tym, że to nie drobnostka, a nie jest to jedyna usterka DualSense. Wcześniej pojawiły się doniesienia o poluzowanych spustach, które po dłuższym czasie użytkowania stają się mniej czułe lub kompletnie przestają działać. Jednak tak powszechny problem u posiadaczy PlayStation 5 może świadczyć o prawdopodobnej wadzie konstrukcyjnej DualSense, zarówno w przypadku tracących czułość spustów, jak i dryfujących analogów.

DualSense do PS5 z problemami - gracze skarżą się na dryfujące analogi - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.