Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 lutego 2020, 13:55

autor: AlexB

Oto TOP 10 najchętniej kupowanych smartfonów na świecie

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną Omdia, wyprodukowany przez firmę Apple iPhone XR był najpopularniejszym smartfonem 2019 roku. Tuż za nim uplasowały się iPhone 11 i Samsung Galaxy A10.

iPhone XR cieszył się sporą popularnością w ubiegłym roku. - Oto TOP 10 najchętniej kupowanych smartfonów na świecie - wiadomość - 2020-02-26
iPhone XR cieszył się sporą popularnością w ubiegłym roku.

W ostatnich latach smartfony stały się nieodłączną częścią życia wielu osób na całym świecie. W 2019 roku sprzedały się olbrzymia liczba tych urządzeń. Który model cieszył się największym zainteresowaniem wśród klientów? Sprawdziła to brytyjska firma analityczna Omdia. Według jej danych, najpopularniejszym smartfonem w ubiegłych dwunastu miesiącach był iPhone XR. Do sklepów trafiło 46,3 miliona jego sztuk. To przeszło dwa razy więcej niż w 2018 roku.

Źródło: 9to5Mac - Oto TOP 10 najchętniej kupowanych smartfonów na świecie - wiadomość - 2020-02-26
Źródło: 9to5Mac
W SKRÓCIE
  1. Według badania firmy Omdia, iPhone XR był najpopularniejszym smartfonem 2019 roku.
  2. Tuż za nim uplasowały się iPhone 11 i Samsung Galaxy A10.
  3. Apple wciąż dominuje jeśli chodzi o najchętniej wybierane modele telefonów.
  4. Produkty obsługujące technologię 5G, które w ubiegłym roku trafiły do sklepów, stanowią zaledwie 1,1% wszystkich sprzedanych smartfonów.

iPhone XR o 9 milionów egzemplarzy wyprzedził drugiego w badaniu firmy Omdia iPhone'a 11. Łącznie w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się pięć urządzeń wyprodukowanych przez Apple. Pozostałe trzy to iPhone 11 Pro Max, iPhone 8 oraz iPhone 11 Pro. Tym samym korporacja spod znaku nadgryzionego jabłka ponownie znalazła się na szczycie jeśli chodzi o najchętniej wybierane modele telefonów. Może być to nieco zaskakujące. Dlaczego? Oddajmy głos Jusy'emu Hongowi z firmy Omdia (via 9to5Mac):

Dalsza dominacja [Apple] na froncie [smartfonów] jest tym bardziej niezwykła, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że z powodu wzrostu cen w ubiegłym roku ogólna liczba iPhone'ów wysłanych przez firmę do sklepów spadła (o 4,6% - przyp. red.). Poprzez ograniczenie liczby modeli w ofercie w porównaniu z największymi konkurentami, Apple było w stanie skoncentrować sprzedaż na kilku smartfonach, które mają dużą atrakcyjność, jak iPhone XR.

Galaxy A10 był najpopularniejszym smartfonem Samsunga w minionych 12 miesiącach. - Oto TOP 10 najchętniej kupowanych smartfonów na świecie - wiadomość - 2020-02-26
Galaxy A10 był najpopularniejszym smartfonem Samsunga w minionych 12 miesiącach.

Najniższy stopień podium w badaniu firmy Omdia zajął Samsung Galaxy A10. W minionym roku do sklepów trafiło 30,3 miliona sztuk tego smartfona. W pierwszej dziesiątce zastawienia znalazły się jeszcze trzy produkty koreańskiej firmy – Galaxy A50, Galaxy A20 oraz Galaxy J2 Core. Do sprzedaży trafiło odpowiednio 24,2 miliona, 19,2 miliona i 15,2 miliona egzemplarzy tych urządzeń. Warto zauważyć, że do czołówki nie załapał się ubiegłoroczny flagowy model smartfonów Samsunga, czyli Galaxy S10. Możemy na tej podstawie wysnuć wniosek, że jeśli już ktoś decyduje się na zakup urządzenia Koreańczyków, to raczej decyduje się na coś w niższym przedziale cenowym.

Powody do zadowolenia może mieć Xiaomi. Na 8. miejscu zestawienia przygotowanego przez firmę Omdia z 16,4 milionami egzemplarzy, które trafiły do sklepów, uplasował się model Redmi Note 7. Warto zauważyć, że w 2018 roku żaden smartfon chińskiej firmy nie załapał się do pierwszej dziesiątki listy. Ta sztuka udała się za to jej rodakom z Huawei i wyprodukowanemu przez nich P20 Lite.

Redmi Note 7 był jedynym smartfonem niewyprodukowanym przez Samsunga bądź Apple, który znalazł się w pierwszej dziesiątce zestawienia firmy Omdia. - Oto TOP 10 najchętniej kupowanych smartfonów na świecie - wiadomość - 2020-02-26
Redmi Note 7 był jedynym smartfonem niewyprodukowanym przez Samsunga bądź Apple, który znalazł się w pierwszej dziesiątce zestawienia firmy Omdia.

Na koniec dane dla osób zainteresowanych nowymi technologiami. W 2019 roku do sklepów trafiło w sumie 14,7 miliona sztuk telefonów obsługujących 5G, z czego blisko połowa to Samsungi. To zaledwie 1,1% wszystkich smartfonów, które trafiły do sprzedaży. W tym segmencie królował Samsung Galaxy Note 10 (z 2,6 milionami egzemplarzy, które trafiły do sklepów). Tuż za nim, z wynikiem gorszym o zaledwie 100 tysięcy, uplasował się Huawei Mate 30 Pro.

Eksperci przewidują, że wkrótce Chiny mogą zdominować rynek smartfonów 5G. Producenci z tego kraju planują bowiem wypuszczenie w czwartym kwartale 2019 roku wielu średniej klasy modeli telefonów obsługujących tę technologię.

  1. Oficjalna strona firmy analitycznej Omdia