Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 września 2022, 19:35

autor: Kamil Cuber

Nvidia zaprezentowała nową linię kart RTX 4000; wydajność i ceny zwalają z nóg

Nvidia podczas wydarzenia GTC zaprezentowała swoją najnowszą linię kart graficznych RTX 4000. Oprócz nich pokazano również rozgrywkę z odświeżonych wersji dawnych hitów takich jak Portal i The Elder Scrolls III: Morrowind, które otrzymają obsługę ray tracingu.

Źródło fot. powyżej: Nvidia.

W trakcie konferencji GTC Nvidia pokazała światu nadchodzącą serię kart graficznych RTX 4000. Według zapewnień firmy, nowe układy mogą zapewnić między dwu- a czterokrotnie wyższą wydajność względem swoich poprzedników w grach wykorzystujących ray tracing oraz DLSS.

Nvidia RTX 4090 – specyfikacja i cena

Nvidia zaprezentowała nową linię kart RTX 4000; wydajność i ceny zwalają z nóg - ilustracja #1

RTX 4090.Źródło: Nvidia.

Najmocniejszą kartą w nadchodzącej serii jest RTX 4090 wyposażony w 76 miliardów tranzystorów, 16 384 rdzenie CUDA i 24 GB szybkiej pamięci Micron GDDR6X. Dzięki takim parametrom układ będzie w stanie zapewnić czterokrotnie większą wydajność niż obecnie topowy RTX 3080 Ti. Będzie to jednak okupione znacznym poborem mocy, który może sięgnąć 450 W. Co najważniejsze, poznaliśmy datę wprowadzenia na rynek nowej karty – ma się pojawić już 12 października w cenie 1599 dolarów (ok. 9300 zł wraz z podatkiem VAT).

Nvidia RTX 4080 – specyfikacja i cena

Nvidia zaprezentowała nową linię kart RTX 4000; wydajność i ceny zwalają z nóg - ilustracja #2

RTX 4080.Źródło: Nvidia.

Oprócz najmocniejszego modelu zaprezentowano również nieco słabszy, choć nadal potężny RTX 4080. Co zaskakujące, ta karta pojawi się w dwóch różnych wersjach, posiadających 16 GB lub 12 GB VRAM, które będą wyposażone w odpowiednio 9728 i 7680 rdzeni CUDA. Niestety obie konfiguracje będą dostępne dopiero od listopada, w cenie odpowiednio 1199 (ok. 7 tys. zł z VAT) i 899 dolarów (ok. 5,3 tys. zł z VAT).

Postęp dzięki technologii

Nie obyło się też bez prezentacji nowych rozwiązań i układów, w które są wyposażone RTX-y, a wśród nich najbardziej wyróżniają się:

  • rdzenie Tensor czwartej generacji zwiększające moc obliczeniową do 1,32 petaflopsa;
  • SER (Shader Execution Reordering), poprawiający wydajność cieniowania;
  • Ada Optical Flow Accelerator wspierający technologię DLSS 3 w przewidywaniu ruchu;
  • multiprocesory strumieniowe oferujące aż 83 teraflopsy mocy cieniowania;
  • podwójne enkodery NVIDIA, zmniejszające czas eksportu filmów nawet o połowę i obsługujące standard AV1;
  • rdzenie RT trzeciej generacji, zwiększające wydajność przetwarzania ray tracingu do 191 teraflopsów.
Nvidia zaprezentowała nową linię kart RTX 4000; wydajność i ceny zwalają z nóg - ilustracja #3

Prezentacja najmocniejszego GPU z serii ADA Lovelance.Źródło: Nvidia.

Prezent dla graczy – Portal i Morrowind odświeżone dzięki RTX

Warto również wspomnieć, że oprócz kart graficznych Nvidia zaprezentowała odświeżone wersje dawnych hitów, takich jak Portal i The Elder Scrolls III: Morrowind, które otrzymają obsługę ray tracingu.

Nvidia zaprezentowała nową linię kart RTX 4000; wydajność i ceny zwalają z nóg - ilustracja #4

Prezentacja rozgrywki z nadchodzącej, odświeżonej wersji gry Portal.Źródło: Nvidia.

Jeśli podane przez Nvidię informacje zostaną potwierdzone przez niezależnych ekspertów, to możemy spodziewać się, że konkurenci w postaci AMD i Intela będą musieli się bardzo postarać, aby zagrozić dominacji „zielonych” w segmencie high-end. Dobrze odzwierciedlają to słowa Jensena Huanga, założyciela i prezesa firmy Nvidia:

Ada stanowi milowy krok dla graczy i toruje drogę twórcom do kreowania w pełni symulowanych światów. Dzięki nawet czterokrotnie większej wydajności w porównaniu z poprzednią generacją Ada wyznacza nowy standard dla branży.

Nvidia zaprezentowała nową linię kart RTX 4000; wydajność i ceny zwalają z nóg - ilustracja #5

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.