Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 maja 2020, 18:30

Nvidia ubiega AMD i szykuje się do produkcji GPU z czipami 5 nm

Według niepotwierdzonych informacji, Nvidia szykuje się do produkcji nowych kart graficznych z rodziny Hopper. Firma miała zarezerwować na cały przyszły rok miejsce na liniach produkcyjne układów w technologii 5 nm, starając się tym samym wyprzedzić konkurencję ze strony AMD.

Nvidia ubiega AMD i szykuje się do produkcji GPU z czipami 5 nm - ilustracja #1Nvidia coraz mocniej odczuwa na gardle konkurencję ze strony AMD. Według serwisu DigiTimes (za WccfTech), aby uprzedzić rywala, spółka korzystając ze swojego ogromnego budżetu zarezerwowała na cały 2021 rok miejsce na liniach produkcyjnych układów wykonywanych w technologii 5 nm, należących do tajwańskiego półprzewodnikowego giganta TSMC. Dodatkowe zamówienia w tej kategorii zrealizuje dla niej najprawdopodobniej również Samsung. Czipy zostaną wykorzystane w nowych układach graficznych z rodziny Hopper, których pierwsze modele ukazać mają się w przeciągu kilkunastu miesięcy.

Nvidia przeskoczy tym samym bezpośrednio na czipy wykonane w procesie 5 nm z dopiero co zaadaptowanej technologii 7 nm, która według wciąż niepotwierdzonych doniesień napędza wprowadzane w drugiej połowie tego roku karty Ampere. Jest to bez wątpienia wyjątkowy krok w strategii spółki, która dotychczas bardzo ostrożnie podchodziła do wprowadzania szybkich i rewolucyjnych zmian we własnych produktach i była oskarżana o stagnację oraz odcinanie kuponów od swojej rynkowej dominacji.

Jak zauważają analitycy, zmiana w polityce Nvidii wynika bezpośrednio z umacniającej się pozycji AMD. Firma jest agresywna i chce wyraźnie utrudnić życie obozowi „czerwonych”, bo zdaje sobie sprawę z tego, że konkurent również szykuje się do pracy z technologią 5 nm.

Nvidia ubiega AMD i szykuje się do produkcji GPU z czipami 5 nm - ilustracja #2
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) to największy na świecie niezależny producent półprzewodników, z którym współpracują praktycznie wszystkie liczące się firmy technologiczne.

Na razie wiemy niewiele na temat kart z rodziny Hopper, które nazwane są w ten sposób na cześć Grace Hopper, jednej z pionierek światowej informatyki. Niewykluczone, że wypadną one jednak z harmonogramu firmy na 2021 rok. O opóźnieniu mogą zdecydować np. problemy w produkcji lub dalsze powikłania wynikające z logistycznych obostrzeń będących skutkiem globalnej pandemii. Wówczas Nvidia wypuści na rynek zapewne dodatkową „przejściową” generację kart, korzystających z architektury Ampere.

  1. Oficjalna strona firmy Nvidia