Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 października 2022, 11:30

autor: Kamil "KSulej" Sulej

Nvidia po cichu rezygnuje z najtańszego RTX-a 40

Premiera kart RTX 4000 wywołała sporo kontrowersji. „Gwiazdą” show zostały RTX-y 4080 w dwóch wersjach pamięciowych. Niestety jak się okazało, ich podobieństwo kończy się na nazewnictwie. Teraz Nvidia wycofuje się z zaproponowanego rozwiązania.

Źródło fot. Nvidia
i

RTX 4080 w wersji 12 GB miał być (do czasu debiutu „niższych” modeli z serii) jedyną kartą w ofercie, kosztującą poniżej 1000 dolarów (bez VAT; w Polsce cena miała zaczynać się od 5299 zł). Jednak ostatecznie Nvidia zrezygnowała z wypuszczenia tego modelu na rynek, nie robiąc przy tym zbytniego szumu. Entuzjaści sprzętu komputerowego nie powinni być zaskoczeni. Pierwsze testy porównujące obie wersje (16 GB vs 12 GB) jasno pokazały, że umieszczanie w tej samej klasie (i z taką samą nazwą) tak różnych od siebie kart było sporym nadużyciem. Różnica w wydajności sięgała nawet 30%. Co prawda słabszy model zniknął ze strony Nvidii, ale nie brakuje głosów, że GPU o tej specyfikacji powróci jako RTX 4070 lub 4070 Ti.

Nvidia po cichu rezygnuje z najtańszego RTX-a 40 - ilustracja #1
Różnica w specyfikacji jest kolosalna. Źródło: VideoCardz

Na tańsze RTX-y 4000 trzeba jeszcze poczekać

Obecnie najtańszym modelem w ofercie jest RTX 4080 16 GB z ceną startującą z pułapu 7049 zł. Jednak dla wielu osób z mniej zasobnym portfelem nie jest to zbyt atrakcyjna oferta. W takim wypadku jedynym wyjściem jest czekanie na obniżki cen poprzedniej generacji GPU, które wciąż są w sprzedaży. Ewentualnie uzbrojenie się w cierpliwość do czasu premiery tańszych układów z rodziny Ada Lovelace, takich jak RTX 4060, RTX 4050 lub wspomniany wcześniej RTX 4070.

Aktualne oferty kart graficznych znajdziesz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Nvidia po cichu rezygnuje z najtańszego RTX-a 40 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.