Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 czerwca 2021, 10:01

autor: Eklerek

Taka kolekcja kart graficznych to marzenie każdego gracza PC

Powstało pierwsze na świecie muzeum historii kart graficznych. Firma Colorful we współpracy z Nvidią stworzyła kolekcję najważniejszych układów graficznych, od 3dfx Voodoo, przez GeForce 256, aż po najnowsze karty GeForce RTX 3000.

Colorful, producent kart graficznych i gamingowych podzespołów komputerowych, stworzył muzeum historii kart graficznych, o czym czytamy w komunikacie prasowym. Atrakcja opracowana razem z Nvidią jest ozdobą nowej siedziby firmy w Shenzhen w Chinach, prezentując ewolucję, jaką przeszły układy graficzne.

Taka kolekcja kart graficznych to marzenie każdego gracza PC - ilustracja #1
Lewa część ekspozycji warta jest obecnie małą fortunę. Źródło: VideoCardz.

W muzeum podróż rozpoczyna się od lat 80. XX wieku i rozwoju sprzętu komputerowego, a jednym z pierwszych eksponatów jest legendarne Voodoo firmy 3dfx Interactive z 1996 roku. Ekspozycja prezentuje także początki firmy Nvidia – NV1, Riva 128 i Riva TNT oraz GeForce 256 z 1999 roku, który był pierwszym układem reklamowanym jako GPU.

Partnerstwo z Nvidią nie spowodowało jednak, że prezentowana historia jest jednostronna. Odwiedzający będą mogli zobaczyć także modele konkurencji, np. nietypową ATI Rage Fury MAXX, wyposażoną w dwa układy grafiki Rage 128 Pro, próbującą dorównać niesamowicie wówczas szybkiej konkurencji od Nvidii. Colorful chwali się, że w muzeum znajdują się także produkty takich firm jak IBM, 3Dlabs, Intel, S3 czy Trident.

Taka kolekcja kart graficznych to marzenie każdego gracza PC - ilustracja #2
Desperacja czy wizjonerstwo? Nietypowa, „podwójna” ATI Rage Fury MAXX. Źródło: VideoCardz.

Zwieńczeniem historii są interaktywne stanowiska prezentujące możliwości najlepszego sprzętu dostępnego w 2021 roku. Odwiedzający mogą wypróbować symulator wyścigowy z kilkoma monitorami o rozdzielczości 8K oraz stanowisko VR.

Taka kolekcja kart graficznych to marzenie każdego gracza PC - ilustracja #3
Jak gry wyścigowe, to tylko na trzech monitorach 8K. Źródło: VideoCardz.

Możliwe jednak, że największą atrakcją będą najnowsze układy graficzne. Problemy z dostępnością i niebotyczne ceny najnowszych kart graficznych z serii GeForce RTX 3000 czy Radeon RX 6000 sprawiają, że dla wielu takie muzeum może być jedyną okazją, by zobaczyć na żywo wymarzone modele.

Taka kolekcja kart graficznych to marzenie każdego gracza PC - ilustracja #4
Obecne karty graficzne to skomplikowane konstrukcje z ponad 200 elementów. Źródło: VideoCardz.

Choć muzeum jest oddalone od Warszawy o około 8250 kilometrów, aby poznać historię produktów Nvidii, wystarczy kliknąć tutaj. Przyjrzeliśmy się, jak wyglądały układy graficzne, które nie wymagały zasilacza o mocy 1000 W i potężnego układu chłodzenia.

  1. Oficjalna strona Colorful
  2. Oficjalna strona Nvidia
  3. Ceny kart graficznych wzrosły nawet o 300% i mogą dalej drożeć
  4. Recenzje GeForce RTX 3070 Ti - godny konkurent Radeona RX 6800
  5. Sprzedaż kart graficznych eksplodowała; brak chipów, ale dostawy rosną
Taka kolekcja kart graficznych to marzenie każdego gracza PC - ilustracja #5

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.