Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 marca 2012, 22:43

autor: Olek

Nowy iPad z lepszym wyświetlaczem i czterordzeniowym procesorem graficznym

Koncern Apple coraz poważniej myśli o opanowaniu branży gier wideo, w czym pomóc może nowa wersja tabletu iPad. Zapowiedziane dziś oficjalnie podczas Konferencji Deweloperów Gier (GDC) w San Francisco urządzenie dysponować będzie wyświetlaczem o rozdzielczości 2048x1536 i wydajnym, czterordzeniowym procesorem graficznym.

Nowy iPad z lepszym wyświetlaczem i czterordzeniowym procesorem graficznym - ilustracja #1
Liczby nie kłamią:
  1. 55 mln – liczba sprzedanych dotąd iPadów
  2. 315 mln – łączna liczba iPhone'ów, iPadów i iPodów sprzedanych w ubiegłym roku
  3. 100 mln – liczba użytkowników usługi iCloud
  4. 585 tys.– liczba aplikacji oferowanych w AppStore
  5. 25 mld – liczba aplikacji pobranych z AppStore przez użytkowników

Konferencja koncernu Apple miała być jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego GDC i prawdopodobnie tak właśnie będzie. Zgodnie z obietnicami Tim Cook, prezes firmy z Cupertino oraz jego koledzy zapowiedzieli trzecią wersję iPada, nazwaną The new iPad (Nowy iPad). Urządzenie, które na wybranych rynkach trafi do sprzedaży już w przyszłym tygodniu, ma szansę stać się jedną z wiodących platform do grania. Deweloperzy gier otwarcie przyznają, że pod wieloma względami tablet przewyższa Xboksa 360 i PlayStation 3.

Plotki o niespodziankach, jakie szefostwo Apple'a szykuje na GDC krążyły od kilku tygodni. Dopiero teraz jednak oficjalnie potwierdzono specyfikację techniczną Nowego iPada. Sercem tabletu będzie układ typu SoC (System-on-Chip) – A5X z czterordzeniowym procesorem graficznym, którego wydajność ma być nawet czterokrotnie wyższa niż konkurencyjnej Tegry 3.

Nowy iPad z lepszym wyświetlaczem i czterordzeniowym procesorem graficznym - ilustracja #2

Jego możliwości będzie można podziwiać na nowym wyświetlaczu Retina, generującym obraz złożony z 3,1 mln pikseli (2048x1536). Przedstawiciele firmy Apple przekonują, że w parze z większą rozdzielczością pójdzie także 44% wzrost nasycenia kolorów.

Inne warte uwagi komponenty Nowego iPada to chociażby kamerka z matrycą 5MP, podświetleniem i 5-elementowym układem soczewek w obiektywie, umożliwiająca również rejestrowanie filmów w standardzie Full-HD (1080p). Wydajne połączenie z siecią Internet powinny zapewnić moduł Wi-Fi lub modemy pracujące w technologii 3G, 4G i LTE.

Urządzenie oferowane będzie z dyskami o pojemności od 16 do 64GB. W Stanach Zjednoczonych najtańsza wersja (16GB, Wi-Fi) kosztować ma 499 dolarów, podczas gdy najdroższa (64GB, 4G) 829 dolarów. Za prawdopodobnie najbardziej popularną – z dyskiem 32GB i łączem Wi-Fi klientom przyjdzie zapłacić 599 dolarów.

Nowy iPad pojawi się w sprzedaży 16 marca na rynkach: amerykańskim, kanadyjskim, brytyjskim, francuskim, szwajcarskim, niemieckim i japońskim. W innych zakątkach globu, w tym również w Polsce tablet oferowany będzie od 23 marca.

Nowy iPad z lepszym wyświetlaczem i czterordzeniowym procesorem graficznym - ilustracja #3

Tablet do grania

Szefostwo koncernu Apple ujawniło, że do tej pory powstało ponad 200 tys. aplikacji przeznaczonych na iPada. Sporo w tym gier, które są jednym z ulubionych sposobów wykorzystania tabletu. Wraz z wejściem na rynek Nowego iPada tendencja powinna się umocnić, bo deweloperzy zapowiadają aktywne wspieranie tej platformy sprzętowej.

Wśród gości konferencji powili się Mike Capps, prezes firmy Epic Games oraz James Shelton z Namco Bandai. Pierwszy z nich zapowiedział kolejną odsłonę bestselerowej serii Infinity Blade. Infinity Blade: Dungeons wprowadzi szereg nowych elementów, w tym chociażby nowe umiejętności, system craftingu i lepszą oprawę wizualną . Przyznał on także, że silnik Unreal Engine pozwoli wykrzesać z tabletu wszystkiego jego możliwości.

James Shelton ujawnił z kolei grę Sky Gamblers, która zdaniem redaktorów serwisu Engadget, prowadzących relację na żywo z konferencji, mocno przypomina ostatnią odsłonę serii Ace Combat.

  1. Zobacz konferencję koncernu Apple na Game Developers Conference 2012