Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 października 2016, 10:59

autor: Krystian "Vergil" Pieniążek

Nowe informacje nt. Nintendo Switch — konsola nie obsłuży nośników z 3DS-a i Wii U

Nowa konsola Nintendo, ochrzczona mianem Switch, została zapowiedziana zaledwie kilka dni temu. Japońska firma postanowiła częściowo odnieść się do kwestii wstecznej kompatybilności, a także wyjaśnić graczom zasadę działania swoistej „stacji dokującej” dla urządzenia.

Nintendo po raz kolejny postanowiło nie przywiązywać zbyt dużej wagi do poczynań konkurencji i podążyć własną ścieżką. Zapowiedziane zaledwie kilka dni temu Nintendo Switch ma być swoistą hybrydą konsoli stacjonarnej i przenośnej. Dzisiaj światło dzienne ujrzały kolejne informacje na jej temat — japońska korporacja częściowo odniosła się do kwestii wstecznej kompatybilności, a także wyjaśniła zasadę działania zaprezentowanej na oficjalnym zwiastunie „stacji dokującej” dla urządzenia.

Bez oglądania się za siebie

Główna jednostka Nintendo Switch w całej swej okazałości. - Nowe informacje nt. Nintendo Switch — konsola nie obsłuży nośników z 3DS-a i Wii U - wiadomość - 2016-10-22
Główna jednostka Nintendo Switch w całej swej okazałości.

W rozmowie z redakcją magazynu Famitsu jeden z przedstawicieli Nintendo ujawnił, że Switch nie obsłuży nośników z 3DS-a i Wii U. Powód jest prozaiczny — konsola jest przygotowywana jako zupełnie nowe doświadczenie i nie będzie następczynią żadnego z wcześniejszych urządzeń. Co zatem z edycjami cyfrowymi gier? Zważywszy na dotychczasową politykę firmy można spekulować, że sprzęt, przynajmniej częściowo, zaoferuje nam wsteczną kompatybilność — wszak eShop może pochwalić się całą gamą znakomitych tytułów, jakie z pewnością wpasowałyby się w gusta potencjalnych nabywców nowego urządzenia, którzy nie mieli styczności z poprzednimi konsolami firmy. Nie zmienia to jednak faktu, że są to tylko przypuszczenia, gdyż na ten moment korporacja nabrała wody w usta i nie udzieliła w tej sprawie żadnego komentarza.

Ponadto, otrzymaliśmy kilka konkretów na temat „stacji dokującej” dla urządzenia. Jak się okazuje, nie jest to główna jednostka konsoli — jej rola ogranicza się do ładowania baterii, dostarczania energii oraz przesyłania obrazu do telewizora. Warto nadmienić, że choć firma nie podzieliła się jeszcze specyfikacją techniczną Switch, sama bateria ma „pozwolić graczom na komfortową rozgrywkę nawet bez źródła zasilania” znajdującego się w pobliżu. Należy pamiętać, że Switch zostanie oparte na procesorze Nvidia Tegra, zoptymalizowanym przecież pod kątem mobilnych urządzeń. Możliwe zatem, że po połączeniu ze „stacją dokującą”, konsola będzie działać niejako na wyższych obrotach, dzięki zastrzykowi dodatkowej energii.

Gry przeznaczone na Nintendo Switch będą wydawane na specjalnych kartridżach. - Nowe informacje nt. Nintendo Switch — konsola nie obsłuży nośników z 3DS-a i Wii U - wiadomość - 2016-10-22
Gry przeznaczone na Nintendo Switch będą wydawane na specjalnych kartridżach.

Nintendo Switch ma trafić do sprzedaży na początku 2017 roku. Spekuluje się, że w dniu premiery konsola będzie tańsza od urządzeń konkurencji. Mając na uwadze nowoczesny, wpadający w oko design i wsparcie deweloperów 3rd party, Nintendo może patrzeć w przyszłość z optymizmem — firma raczej nie pozwoli sobie na kolejną wpadkę, jaką była słaba sprzedaż Wii U.

Zapowiedzi Nintendo Switch towarzyszył oficjalny zwiastun. Materiał jest obecnie najpopularniejszym (11,4 mln wyświetleń) filmem dostępnym na kanale Nintendo w serwisie YouTube, który został założony niemal jedenaście lat temu. Drugie miejsce obejmuje trailer The Legend of Zelda: Breath of the Wild, z wynikiem gorszym o ponad dwa miliony. Podium zamyka reklama Nintendo 2DS, mogąca się pochwalić sześcioma milionami wyświetleń.