Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 26 stycznia 2012, 09:37

autor: Sarge

Następca Xboksa 360 z napędem Blu-ray nie uruchomi używanych gier?

Kolejne plotki na temat nowej generacji konsol mówią, że następca Xboksa 360 nie uruchomi używanych gier, będzie wyposażony w napęd Blu-ray i zadebiutuje wraz z nową wersją kontrolera Kinect. Autorem tych rewelacji jest anonimowy informator serwisu Kotaku.

Serwis Kotaku opublikował kolejne plotki na temat następcy Xboksa 360. Według przedstawionych informacji, nowa konsola miałaby posiadać napęd Blu-ray i specjalny system walczący z rynkiem gier używanych, a także zadebiutowałaby wraz z nową generacją kontrolera Kinect.

Wszystkie doniesienia są autorstwa anonimowego, rzekomo wiarygodnego źródła. Trudno powiedzieć, ile w nich prawdy, ale implementacja napędu używanego obecnie w PlayStation 3 jest całkiem prawdopodobna. Trudno przypuszczać, by firma Microsoft po raz kolejny postawiła na płyty DVD, które mogą pomieścić co najwyżej 9 GB danych. Dla porównania, jednowarstwowy nośnik Blu-ray zawiera 25 GB wolnego miejsca, a dwuwarstwowy nawet 50 GB.

Następca Xboksa 360 z napędem Blu-ray nie uruchomi używanych gier? - ilustracja #1

Zdecydowanie mniej optymistycznie wyglądają plotki na temat specjalnego systemu uniemożliwiającego uruchamianie gier używanych. Nie wiadomo jak miałoby to działać, ale serwis Kotaku spekuluje, że może chodzić o konieczność powiązywania danego egzemplarza ze swoim kontem Xbox Live. Podobne rozwiązanie stosuje się na rynku pecetowym, ale z pewnością nie byłoby mile widziane przez konsolowych graczy.

Anonimowy informator zdradził również, że firma Microsoft planuje wydać nowego Xboksa razem z drugą wersją kontrolera ruchowego Kinect. Miałby on zawierać wbudowany procesor, który znacznie poprawiłby precyzję urządzenia. To nie pierwszy raz, gdy słyszymy tego typu plotki, więc może być w nich sporo prawdy.

Mówi się też o tym, że zwykły pad miałby być mniejszy od tego używanego przez posiadaczy Xboksa 360. Trudno jednak powiedzieć, czy znacznie różniłby się od swojego poprzednika. Tradycyjny kontroler do Xboksa 360 jest uważany za jeden z najlepszych w swojej klasie, więc drastyczne zmiany mogłyby przynieść negatywny skutek.

Następca Xboksa 360 z napędem Blu-ray nie uruchomi używanych gier? - ilustracja #2

Serwis Kotaku odniósł się także do ostatnich doniesień, jakoby nowa konsola firmy Microsoft miałaby być sześć razy mocniejsza od Xboksa 360. Podobno przedstawiciele koncernu chcą, aby nowe technologie miały nawet ośmiokrotnie większy potencjał. W tej chwili są to jednak czysto hipotetyczne rozważania.

Podobno nikt jeszcze nie miał do czynienia z tzw. dev-kitami, czyli specjalnym zestawem narzędzi deweloperskich umożliwiających programowanie z myślą o danej platformie sprzętowej. Mają one dopiero trafić do produkcji, w związku z czym redaktorzy serwisu Kotaku spekulują, że następca Xboksa 360 powinien oficjalnie zadebiutować na rynku pod koniec 2013 roku.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.