Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 stycznia 2020, 10:40

autor: Lazlo

MSI twierdzi, że nie każdy Radeon RX 5600 XT da się łatwo podkręcać

AMD wywołało sporo zamieszania, aktualizując na ostatnią chwilę vBIOS kart Radeon RX 5600 XT. Decyzja ta została podyktowana najprawdopodobniej ruchami ze strony konkurencji, jednak jak twierdzi MSI, nie każdy egzemplarz karty jest w stanie pracować z wyższymi parametrami niż te przewidziane przed wprowadzeniem zmian.

Nowy Radeon RX 5600 XT budzi sporo kontrowersji. - MSI twierdzi, że nie każdy Radeon RX 5600 XT da się łatwo podkręcać - wiadomość - 2020-01-26
Nowy Radeon RX 5600 XT budzi sporo kontrowersji.

Ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się z najnowszego wydania podcastu MSI Insider. Prowadzący go Eric van Beurden (dyrektor marketingu w MSI) oraz Pieter Arts (menadżer marketingu produktów) poruszyli w nim temat kart Radeon RX 5600 XT i stwierdzili, że nie każdy egzemplarz tego modelu ma realne możliwości podkręcania GPU oraz osiągnięcia przepustowości pamięci na poziomie 14 Gbps.

No to kręcimy!

W przeciwieństwie do płyt głównych, karty graficzne nieczęsto otrzymują aktualizacje vBIOS-u, a szczególnie rzadko zdarza się to na kilka dni przed premierą. Sytuacja taka miała jednak miejsce w przypadku Radeona RX 5600 XT, gdzie AMD zdecydowało się na wprowadzenie zmian na ostatnią chwilę. Karta otrzymała aktualizację, która podniosła limity mocy oraz zwiększyła taktowania układu. Można podejrzewać, że jest to odpowiedź na obniżki cen kart RTX 2060 od Nvidii.

Jak twierdzi MSI, AMD nie zmieniło nic, jeśli chodzi o przepustowość pamięci, i niektórzy producenci kart podnoszą ją na własną rękę z 12 do 14 Gbps.

Przypomnijmy, że AMD oraz Nvidia dostarczają swoim partnerom niezbędne podzespoły do budowy kart graficznych. W przypadku RX 5600 XT „Czerwoni” przygotowali pamięci GDDR6, które certyfikowane są do pracy z przepustowością 12 Gbps. Pomimo że niektóre kości pozwalają na podkręcenie do 14 Gbps, nikt nie może w pełni zagwarantować stabilności i niezawodności układów, które nie były testowane w takich warunkach pracy.

Nie dla każdego

W związku z tym nie wszystkie wersje RX 5600 XT od MSI w ogóle otrzymają aktualizację vBIOS-u. Zależy to przede wszystkim od jakości chipu, na którym zbudowana została karta i prawdopodobne jest, że niektóre modele z niższej półki nie będą w stanie osiągnąć wyższych taktowań. W przypadku MSI wiadomo już, że modele RX 5600 XT Gaming oraz RX 5600 XT Mech, w przeciwieństwie do wyższych modeli Gaming X, Mech OC i Gaming Z, nie otrzymają aktualizacji i ich specyfikacja nie ulegnie zmianie.

Zestawienie kart z oferty MSI. - MSI twierdzi, że nie każdy Radeon RX 5600 XT da się łatwo podkręcać - wiadomość - 2020-01-26
Zestawienie kart z oferty MSI.

Przedstawiciele MSI potwierdzają także, że pierwsza partia kart RX 5600 XT prawdopodobnie była już na magazynach u sprzedawców w momencie, gdy AMD zdecydowało się zaktualizować vBIOS. W związku z tym niektóre egzemplarze będą wymagały manualnej aktualizacji. Nowsze karty powinny trafić na rynek już z nowym vBIOS-em.