Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 lipca 2016, 18:31

autor: Ender

Mini NES – Nintendo wprowadzi na rynek nową wersję swojej pierwszej konsoli

Nintendo zapowiedziało, że pod koniec tego roku wprowadzi do sklepów urządzenie Nintendo Classic Mini: Nintendo Entertainment System. To zminiaturyzowana wersja pierwszej konsoli firmy, która na pokładzie będzie miała wbudowane 30 największych hitów z tego sytemu.

11 listopada tego roku do europejskich sklepów trafi nowa konsola Nintendo. Nie będzie to jednak wciąż tajemniczy NX, ale zminiaturyzowana wersja pierwszego systemu japońskiego giganta, który zadebiutował w 1983 roku. Konsola NES (znana w swojej ojczyźnie jako Famicom) uratowała i wskrzesiła branżę, po kryzysie z początku lat 80. za który w dużej mierze odpowiadała firma Atari. To na tym systemie zadebiutowały serie takie jak Super Mario Bros., The Legend of Zelda, Final Fantasy, Metroid, Mega Man, Castlevania i wiele innych. Zapowiedź ta może dziwić, ale rosnąca na Zachodzie od ponad dekady nostalgia za 8-bitową erą w gamingu oraz kwitnąca scena modderska i emulacyjna, która zaowocowała powstaniem licznych klonów NES-a oraz innych systemów z epoki, wskazuje na to, że nowy produktu Nintendo może znaleźć całkiem sporą rzeszę odbiorców.

Konsola będzie niewielkim urządzeniem, które nie współpracuje z peryferiami oraz grami z oryginalnego systemu - Mini NES – Nintendo wprowadzi na rynek nową wersję swojej pierwszej konsoli - wiadomość - 2016-07-14
Konsola będzie niewielkim urządzeniem, które nie współpracuje z peryferiami oraz grami z oryginalnego systemu

Nintendo Classic Mini: Nintendo Entertainment System (w skrócie Mini: NES) nie jest w pełni funkcjonalną wersją oryginału. Oznacza to, że niewielki sprzęt nie będzie obsługiwał ponad dwudziestoletnich kartridży i peryferii, takich jak pady. W zamian za to gracze otrzymają jednak w komplecie zestaw 30 największych hitów, które zostaną zapisane w pamięci konsoli. Mini NES-a podłączymy do telewizora za pomocą standardowego portu HMDI. Na razie nie wiemy jednak z jakiego rodzaju skalowania i filtrów korzystać będzie software'owy emulator systemu. Zasilanie zapewniać będzie zwykły kabel i ładowarka USB. W pudełku znajdzie się również replika klasycznego gamepada, współpracująca bez problemu z Wii i Wii U. Kontrolery mają być także sprzedawane oddzielnie, a dzięki dwóm portom wejściowym Mini NES-a będziemy mogli korzystać z lokalnych rozgrywek multiplayer.

Sugerowana cena Mini NES-a wynosi 60 dolarów (ok. 240 zł). Dodatkowe pady dostaniemy w cenie 10 dolarów (ok. 40 zł).

Lista gier, która zostaną załadowane do pamięci konsoli Mini NES:

 1. Balloon Fight
 2. Bubble Bobble
 3. Castlevania
 4. Castlevania II: Simon’s Quest
 5. Donkey Kong
 6. Donkey Kong Jr.
 7. Double Dragon II: The Revenge 
 8. Dr. Mario
 9. Excitebike
 10. Final Fantasy
 11. Galaga
 12. Ghosts’n Goblins
 13. Gradius
 14. Ice Climber
 15. Kid Icarus
 16. Kirby’s Adventure
 17. Mario Bros.
 18. Mega Man 2
 19. Metroid
 20. Ninja Gaiden
 21. Pac-Man
 22. Punch-Out!! Featuring Mr. Dream
 23. StarTropics
 24. Super C
 25. Super Mario Bros.
 26. Super Mario Bros. 2
 27. Super Mario Bros. 3
 28. Tecmo Bowl
 29. The Legend of Zelda
 30. Zelda II: The Adventure of Link
Mini NES trafi do sklepów w listopadzie. W pamięci sprzętu znajdziemy trzydzieści największych hitów z NES-a - Mini NES – Nintendo wprowadzi na rynek nową wersję swojej pierwszej konsoli - wiadomość - 2016-07-14
Mini NES trafi do sklepów w listopadzie. W pamięci sprzętu znajdziemy trzydzieści największych hitów z NES-a
 1. Oficjalna strona Nintendo

Ostatnia aktualizacja: 2016-07-14

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.