Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 sierpnia 2022, 20:32

autor: Kamil Cuber

To koniec sztuki, internauta wygrał konkurs grafiką stworzoną przez AI

Jeden z użytkowników Discorda pochwalił się wykorzystaniem obrazu wygenerowanego przez AI do udziału w konkursie sztuki. Jak można było się spodziewać, wpis wywołał podział wśród odbiorców.

Źródło: Unsplash | Possessed Photography.

Temat sztucznej inteligencji, choć wielokrotnie poruszany, wciąż wzbudza niesłabnące emocje zarówno wśród sympatyków, jak i przeciwników koncepcji. Dobrze ukazuje to dyskusja, jaka wywiązała się pod postem jednego z użytkowników Twittera, który udostępnił informacje o zwycięstwie w konkursie artystycznym Colorado States Fair pracy wykonanej przez AI.

To koniec sztuki, internauta wygrał konkurs grafiką stworzoną przez AI - ilustracja #1
Prace wykonane przez AI na konkurs. Źródło: Twitter | Generał Jumalon.

Jak możemy przeczytać w zamieszczonym powyżej wpisie, autor projektu kryjący się pod pseudonimem Sincarnate podczas pracy wykorzystał oprogramowanie Midjourney, dzięki któremu wykonał setki różnych obrazów. Następnie wybrał trzy z nich, które najpierw powiększył za pomocą aplikacji Gigapixel AI, i przesłał jako własne prace konkursowe. Jak się okazało, obraz o nazwie Théâtre D'opéra Spatial zajął pierwsze miejsce w kategorii Digital Arts (sztuka cyfrowa).

To koniec sztuki, internauta wygrał konkurs grafiką stworzoną przez AI - ilustracja #2
Oprócz generowania obrazów, AI potrafi również tworzyć artykuły naukowe. Potwierdziła to sztuczna inteligencja GPT-3, która napisała pracę o samej sobie. Źródło: Unsplash | Andrea De Santis.

Jak można było się spodziewać, zwycięstwo sztucznej inteligencji mocno podzieliło społeczność Twittera. Cześć osób poparła twórcę, argumentując, że obraz stworzony przez AI wciąż jest własnością autora. Dodatkowo Sincarnate twierdzi, że spędził bardzo dużo czasu na przygotowaniu oraz poprawianiu swojego dzieła, można więc powiedzieć, iż wykonał rzeczywistą pracę.

Za to przeciwnicy koncepcji AI w swoich wypowiedziach kładli nacisk na brak pracy twórczej autora oraz wykorzystywanie dorobku innych osób. Warto przy tym zaznaczyć, że korzystanie ze sztucznej inteligencji nie zostało zabronione przez organizatorów, więc w teorii cały projekt był zgodny z zasadami konkursu.

To koniec sztuki, internauta wygrał konkurs grafiką stworzoną przez AI - ilustracja #3
Kwestia praw autorskich sztucznej inteligencji była już wielokrotnie poruszana, jednak jak na razie nikt nie podjął się wprowadzenia odpowiednich ustaw. Źródło: Unsplash | Alexander Sinn.

Rodzi się więc pytanie, czy wykorzystanie AI do wykonywania prac artystycznych firmowanych nazwiskiem człowieka, który je wygenerował, jest etycznym działaniem? Choć nie znamy na nie odpowiedzi, możemy być pewni, że coraz częściej będziemy świadkami podobnych zdarzeń. Możliwe więc, że powstanie nawet odrębny rodzaj konkursów dla prac przygotowanych przez sztuczną inteligencję.

To koniec sztuki, internauta wygrał konkurs grafiką stworzoną przez AI - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.