Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 marca 2018, 22:04

Mamy pierwsze benchmarki procesora z nowej linii AMD Ryzen 7 2000

Do sieci trafiły pierwsze wyniki wydajności procesora z nadchodzącej linii CPU AMD Ryzen 7 2000. Benchmarki pokazują, że możemy oczekiwać ciekawego układu.

Rywalizacja pomiędzy Intelem a AMD na polu procesorów zaczyna nabierać sporych rumieńców. Całkiem niedawno koncern z Santa Clara zaprezentował zestaw nowych CPU z rodziny Coffee Lake, a teraz w sieci pojawiają się coraz bardziej konkretne informacje na temat układów z rodziny Ryzen 7 2000, mających stanowić bezpośrednią konkurencję ze strony AMD. Co ważne - do naszych rąk trafiają także pierwsze benchmarki, które pomogą nam ocenić, czy obóz "czerwonych" faktycznie ma szanse na podjęcie walki z procesorami Core i3/i5/i7. A wiele wskazuje na to, że AMD może przystąpić do rywalizacji jak równy z równym.

Mamy pierwsze benchmarki procesora z nowej linii AMD Ryzen 7 2000 - ilustracja #1

Portal TechPowerUp, dzięki informacjom z zamkniętego, koreańskiego forum technologicznego HardwareBattle.com, zaprezentował właśnie garść danych na temat osiągów pewnego "tajemniczego procesora", który ma należeć do rodziny Ryzen 7 2000. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z jednym z najmocniejszych CPU, czyli Ryzen 7 2700X – ten model został ledwie kilka dni temu wykryty w bazie 3DMark, co sprawiło, że wiemy o nim nieco więcej. To ośmiordzeniowiec obsługujący szesnaście wątków, oparty na gnieździe AM4 (PGA1331) i taktowany częstotliwością maksymalną 4.2 GHz.

W przypadku testów przeprowadzonych przez HardwareBattle testowany CPU ma nieco wyższe taktowanie – to 4.35 GHz, ale taka zmiana jest jak najbardziej możliwa przy wykorzystaniu technologii Precision Boost 2.0, pozwalającej na wykrzesanie z procesora dodatkowych kilku procent więcej, jeśli chodzi o częstotliwość.

Wyniki w benchmarku Sisoftware Sandra. - Mamy pierwsze benchmarki procesora z nowej linii AMD Ryzen 7 2000 - wiadomość - 2018-03-07
Wyniki w benchmarku Sisoftware Sandra.

To, co zwraca uwagę po analizie pierwszych benchmarków tego układu, to bardzo dobre osiągnięcia, jeśli chodzi o pomiar szybkości obliczeń przy wykorzystaniu pojedynczego rdzenia – w tym wypadku nowy Ryzen jest lepszy nie tylko od bezpośredniego konkurenta w postaci Core i7-8700K, ale także procesorów Core i9 czy AMD Ryzen Threadripper, czyli teoretycznie znacznie mocniejsze jednostki. W drugim z testów przeprowadzonych na pojedynczym rdzeniu CPU ustępuje już kilku jednostkom, ale i tak sumaryczny obraz wyłaniający się z obydwu pomiarów pokazuje, że będzie to bardzo wydajna propozycja w przypadku obsługi programów niewymagających pracy wszystkich rdzeni.

Wyniki w benchmarku Cinebench R15. - Mamy pierwsze benchmarki procesora z nowej linii AMD Ryzen 7 2000 - wiadomość - 2018-03-07
Wyniki w benchmarku Cinebench R15.

Sytuacja wraca do normy w przypadku testów w benchmarku Cinebench – tam Ryzen 7 2700X jest słabszy od modeli Core i9 oraz AMD Ryzen ThreadRipper, ale tego zwyczajnie należało się spodziewać. Bardziej interesująca jest niewielka strata do Core i7-8700K w badaniu jednego rdzenia oraz zauważalna przewaga nad tym układem w testach wielordzeniowych, sięgająca ponad trzystu punktów. Ostatecznym potwierdzeniem tego, że AMD ma w zanadrzu naprawdę ciekawą propozycję, są wyniki benchmarków w programie 3DMark. Popularny scenariusz testowy FireStrike Ultra, najbardziej obciążający komputer oraz testujący go w środowisku 4K, także unaocznia zauważalną przewagę nowego Ryzena w porównaniu z flagowym układem Core i7, wynoszącą ponad 1500 punktów. Nadchodzący procesor AMD wygrywa to starcie także w podstawowym wariancie tego testu, czyli FireStrike.

Wyniki w benchmarku 3DMark. - Mamy pierwsze benchmarki procesora z nowej linii AMD Ryzen 7 2000 - wiadomość - 2018-03-07
Wyniki w benchmarku 3DMark.

Pierwsze benchmarki pokazują więc, że po raz pierwszy od kilku lat AMD wystawia do boju naprawdę równorzędnych przeciwników, mogących śmiało konkurować z procesorami Intel Coffee Lake. Co więcej, pomiary wskazują na delikatną przewagę nowego Ryzena, co tylko podgrzewa atmosferę przed oficjalną premierą nadchodzących procesorów koncernu z kalifornijskiego Sunnyvale. Jeśli tylko uda się ograniczyć nadmierną konsumpcję energii i zaproponować rozsądną cenę, to możemy mieć do czynienia z nowym hitem sprzedażowym w segmencie CPU przeznaczonych do komputerów stacjonarnych.