Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 stycznia 2023, 15:32

autor: Marek Pluta

Mac Pro stracił 98% wartości w 3 lata według Apple

Apple uważa, że jego topowy komputer Mac Pro w ciągu trzech lat stracił 98 procent swej wartości. Tak wynika z programu wymiany starszego sprzętu oferowanego przez producenta, w którym wyceniono go na niecały tysiąc dolarów.

Źródło fot. Apple
i

Nie jest tajemnicą, że elektronika użytkowa traci na wartości w miarę upływu czasu. Gdybyśmy więc chcieli sprzedać na przykład kupiony trzy lata temu smartfon, otrzymamy jedynie niewielką część zapłaconej pierwotnie kwoty. Znalezienie klienta na używany sprzęt często nie jest jednak łatwe, dlatego producenci ułatwiają życie klientom, oferując programy wymiany starszych urządzeń z możliwością ich odkupienia. Proponowana kwota jest wprawdzie niższa od rynkowej, lecz pozwala oszczędzić czas i nerwy.

Producenci podczas ustalania polityki cenowej takich programów czasem kierują się niezrozumiałymi dla klienta kryteriami, co sprawia, że oferta staje się mało atrakcyjna. Tak właśnie postąpiło Apple, które, jak zauważył dziennikarz David Imel, ustaliło cenę używanego Maca Pro na bardzo niskim poziomie.

Jedna z topowych konfiguracji Maca Pro w momencie swej premiery kosztowała ponad 52 tysiące dolarów, tymczasem obecnie dziennikarzowi zaproponowano za nią jedynie 970 dolarów, czyli według Apple przez trzy lata wartość komputera spadła o około 98 procent. Dziennikarz był bardzo zaskoczony swym odkryciem, tym bardziej że ten sam model nadal dostępny jest na stronie producenta w cenie 52 199 dolarów. Sprzęt w tej wersji może mieć na pokładzie 28-rdzeniowy procesor Intel Xenon W, 1,5 TB pamięci RAM, dwie karty graficzne Radeon Pro W6900X oraz dyski SSD o łącznej pojemności 8 TB.

Mac Pro wart niecały tysiąc dolarów

Co ciekawe, nie jest to nawet maksymalna kwota, jaką Apple oferuje za Maca Pro, gdyż firma ustaliła ją na poziomie 1250 dolarów. Tak więc za 970 dolarów, obecnie oferowane dziennikarzowi za komputer, który nowy kosztował tyle co niezłej klasy auto, obecnie nie dałoby się kupić najtańszego wariantu iPhone'a 14 Pro wycenionego na 999 dolarów.

Czy trzyletni Mac Pro faktycznie warty jest tylko 2 procent pierwotnej ceny? Otóż nie, ponieważ na stronie Apple z fabrycznie odnawianymi komputerami ten model w zależności od konfiguracji dostępny jest w cenie od 37 479 do 39 239 dolarów.

Mac Pro stracił 98% wartości w 3 lata według Apple - ilustracja #1
Źródło: Apple.

Powyższy przykład jasno pokazuje, że polityka cenowa dużych koncernów bywa często zupełnie niezrozumiała dla klientów. Trudno bowiem wyjaśnić, dlaczego producent wmawia klientom, że wartość kilkuletniego komputera spadła o 98%, podczas gdy używane egzemplarze sam sprzedaje za cenę niewiele mniejszą niż nowe. A co Wy o tym sądzicie?

Mac Pro stracił 98% wartości w 3 lata według Apple - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.