Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 października 2020, 13:36

autor: Bartłomiej Sagan

Kroczący samochód przyszłości - Hyundai rozwija projekt rodem z Transformers

Każdy słyszał o południowokoreańskim producencie samochodów i raczej każdy wie, jak te pojazdy wyglądają. Nieliczni mają za to pojęcie, że Hyundai pracuje nad niezwykle mobilnymi środkami transportu.

Kroczący samochód przyszłości - Hyundai rozwija projekt rodem z Transformers - ilustracja #1
A imię jego Elevate

Podczas zeszłorocznej edycji targów CES Hyundai ujawnił koncept o nazwie Elevate. Parę dni temu korporacja z Korei Południowej potwierdziła, że nie spocznie na samych slajdach i utworzyła New Horizons Studio. Pod tą nazwą kryje się zespół doświadczonych ekspertów z branży IT, motoryzacyjnej i robotyki. Będą oni odpowiadać za realizację projektu stworzenia pojazdów nieco przypominających znane i lubiane Transformers. Oficjalna nazwa tego typu samochodu brzmi Ultimate Mobility Vehicle, chociaż w związku z brakiem zapowiedzi zdolności takiego wehikułu do lotu czy pływania, ultymatywność w nazwie jest nieco na wyrost.

Kroczący samochód przyszłości - Hyundai rozwija projekt rodem z Transformers - ilustracja #2
Czas na remake Taksówkarza

Zgodnie z planem, Elevate i jego pochodne mają być przede wszystkim uniwersalne, z wysoką zdolnością do adaptacji w zależności od terenu w jakim się znajdują. Dzięki kołom umieszczonym na mechanizmie zdolnym do uniesienia pojazdu na żądaną wysokość, wszelakie przeszkody mogące uniemożliwić jazdę normalnym samochodem nie będą stanowić problemu. Ułatwienie poruszania się po utrudniających transport naziemny obszarach jest zaletą, którą bez wątpienia będą chciały wykorzystać chociażby służby ratunkowe. Obecnie do wypadków w górach wzywane są śmigłowce. Kto wie, czy sukces projektu z Korei Południowej nie sprawi, że za kilkadziesiąt lat zamiast śmigłowca na miejscu zdarzenia nie pojawi się właśnie któraś z kolei inkarnacja Elevate.

Kroczący samochód przyszłości - Hyundai rozwija projekt rodem z Transformers - ilustracja #3
Prawie jak maszyny kroczące ze Star Wars. Prawie

Niestety, nie wiadomo kiedy Hyundai Elevate wyj(e)dzie na ulice. W zasadzie to nie ma pewności, że w ogóle projekt zostanie ukończony, aczkolwiek fakt utworzenia specjalnej dedykowanej dywizji sugeruje, że firma z Seulu poważnie myśli nad jego realizacją.