Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2018, 11:44

autor: Adrian Werner

Kontrolery na Steamie - dominacja padów Xbox, dobra pozycja Switch Pro

Valve ujawniło dane dotyczące wykorzystania padów przez użytkowników Steam. Silna pozycja kontrolerów do Xboksa 360 i Xboksa One nikogo nie zaszokuje, ale zaskakująco dobrze poradził sobie pad Switch Pro.

Kontrolery do konsol Xbox 360 i Xbox One są bezkonkurencyjne na Steamie, ale wielu użytkowników korzysta także z innych urządzeń. - Kontrolery na Steamie - dominacja padów Xbox, dobra pozycja Switch Pro - wiadomość - 2018-09-26
Kontrolery do konsol Xbox 360 i Xbox One są bezkonkurencyjne na Steamie, ale wielu użytkowników korzysta także z innych urządzeń.

Firma Valve Corporation podzieliła się ciekawymi informacjami odnośnie popularności padów wśród użytkowników Steama. Okazuje się, że ponad 30 milionów spośród nich skorzystało przynajmniej z jednego urządzenia tego typu, a 15 mln z dwóch lub więcej. W sumie na platformie zarejestrowano 60 mln kontrolerów.

Z tej liczby najwięcej, bo aż 27,2 mln, czyli 45%, przypada na pada do Xboksa 360. Pozycję numer dwa, z wynikiem 20% (12,2 mln), zajmuje Dual Shock 4, czyli kontroler do PlayStation 4, a tuż za nim, na trzecim miejscu ulokował się pad do Xboksa One (19% i 11,5 mln).

Dane obejmujące całą historię serwisu Steam. - Kontrolery na Steamie - dominacja padów Xbox, dobra pozycja Switch Pro - wiadomość - 2018-09-26
Dane obejmujące całą historię serwisu Steam.
Dane dotyczące ostatniego miesiąca. - Kontrolery na Steamie - dominacja padów Xbox, dobra pozycja Switch Pro - wiadomość - 2018-09-26
Dane dotyczące ostatniego miesiąca.

To jednak dane ogólne, obejmujące całą historię serwisu Steam, które nie do końca oddają rzeczywisty stan rzeczy. Gdy bowiem przyjrzymy się wynikom tylko za ostatni miesiąc okaże się, że pozycję dominującą zajął pad do Xboksa One, stanowiący 20% aktywnych kontrolerów. Na drugim miejscu jest pad Switch Pro, a Dual Shock 4 może się pochwalić jedynie 9%, co najpewniej jest spowodowane tym, że wciąż niewiele gier pecetowych natywnie wspiera taką opcję.

Warto zwrócić uwagę na dane dotyczące kontrolera Steam. Valve ujawniło, że do tej pory sprzedało 1,3 mln egzemplarzy tego urządzenia. Interesujący jest jednak fakt, że użytkownicy wykorzystali go w ponad tysiącu gier. Drugi w tym zestawieniu pad do Xboksa 360 może się pochwalić liczbą ok. sześciuset tytułów. Wynika z tego, że kontroler Steam jest znacznie mniej popularny niż konkurencyjne urządzenia, ale jednocześnie jest wyraźnie bardziej uniwersalny.

Liczba gier, w których gracze skorzystali z poszczególnych padów.  - Kontrolery na Steamie - dominacja padów Xbox, dobra pozycja Switch Pro - wiadomość - 2018-09-26
Liczba gier, w których gracze skorzystali z poszczególnych padów.
  1. Oficjalna strona Steam