Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 listopada 2020, 13:00

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Koniec wsparcia Windows 10 1903 - Microsoft zmusza do aktualizacji

Koncern Microsoft planuje niedługo zakończyć wsparcie dla starszej wersji systemu Windows 10, oznaczonej numerem 1903. W związku z tym rozpoczęto proces automatycznych aktualizacji na komputerach użytkowników, którzy dotychczas zwlekali z instalacją patcha.

W SKRÓCIE:

  1. Microsoft kończy wsparcie dla Windows 10 w wersji 1903 – na komputerach użytkowników automatycznie będzie pobierana wersja 1909, która również nie jest najnowsza;
  2. mamy też opcję zainstalowania najnowszej łatki – October 2020 Update – z pominięciem wydania 1909.

W grudniu Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows 10 w wersji 1903 (tzw. May 2019 Update). W związku z tym firma rozpoczęła proces wymuszania aktualizacji, przy czym, co ciekawe, do wydania 1909, a nie najnowszego (via Neowin). Oznacza to, że użytkowników zwlekających ze ściąganiem łatek za kilka miesięcy czeka kolejny przymusowy update.

Warto odnotować, że przesiadka na nowszą wersję systemu operacyjnego miała nastąpić wcześniej, ale została opóźniona w związku z utrudnieniami wywołanymi przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by ręcznie sprawdzić, jaką wersję „okienek” możecie w tym momencie zainstalować na swoim sprzęcie i – jeśli zechcecie – przyspieszyć aktualizację. Stosowną opcję znajdziecie w zakładce „Aktualizacja i zabezpieczenia” w ustawieniach (klikacie tam przycisk „sprawdź aktualizacje”). Najnowszy duży patch – 20H2, czyli tzw. October 2020 Update – można ściągnąć także na komputerze działających w oparciu o build 1903.

Warto też pamiętać, że z punktu widzenia bezpieczeństwa najlepszym wyjściem jest posiadanie najnowszej wersji Windowsa 10.

  1. Microsoft – strona oficjalna