Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 maja 2020, 13:17

autor: Kuszu

Koniec plastiku? Nowe butelki bazują na cukrach roślinnych

Butelki plastikowe w takiej formie, jaką znamy, mogą niebawem odejść do lamusa. Firma Avantum z Niderlandów poinformowała o rozpoczęciu prac nad innowacyjnym produktem, który stworzony będzie na bazie cukrów roślinnych.

Koniec plastiku? Nowe butelki bazują na cukrach roślinnych - ilustracja #1
Klasyczne plastikowe butelki mogą zostać niebawem zastąpione odpowiednikiem z cukru
  1. firma Avantum poinformowała o opracowaniu ekologicznej alternatywy dla plastikowych butelek;
  2. produktem zainteresowane są już takie przedsiębiorstwa jak Coca-Cola, Danone czy Carlsberg.

Jak podaje Guardian, firma biochemiczna Avantum z Niderlandów rozpoczęła niedawno prace nad innowacyjnymi butelkami z tworzywa sztucznego, które mają być produkowane bez konieczności wykorzystywania politereftalanu etylenu, a jedynie cukrów roślinnych. Takie opakowania mają być znacznie bardziej ekologiczne w porównaniu z klasycznymi butelkami PET, ponieważ nie będą wymagały recyklingu i bez problemu ulegną biodegradacji. Warto wspomnieć, że problem zbyt dużej ilości odpadów z tworzywa sztucznego jest znaczący i rujnuje gospodarkę ekologiczną na całym świecie, więc metoda opracowana przez przedsiębiorstwo Avantum może niezwykle pozytywnie wpłynąć na środowisko. Każdego roku z paliw kopalnianych wytwarzanych jest około 300 milionów ton plastiku, a niestety większość opakowań z tworzyw sztucznych nie nadaje się do recyklingu.

Z racji panującej pandemii koronawirusa prace nad nowym rozwiązaniem w ostatnim czasie musiały zostać wstrzymane. Nie oznacza to jednak, że firma Avantum się poddała. Przez kilka miesięcy naukowcy szukali wsparcia wśród producentów wykorzystujących pojemniki z tworzyw sztucznych. Na tę chwilę zainteresowanie nową technologią wyraziły takie firmy jak Coca-Cola, Danone czy Carlsberg. Firmy te chcą zabezpieczyć przyszłość swoich produktów butelkowych i jednocześnie zminimalizować szkody wyrządzane środowisku. Oznacza to, że już za jakiś czas w sklepach możemy znaleźć napoje, piwo czy inne produkty właśnie w butelkach z cukrów roślinnych. Nawiązane partnerstwa mają zostać ogłoszone latem tego roku, a pod jego koniec w Niderlandach ma stanąć pierwsza inwestycja związana z nowym wynalazkiem. Prawdopodobnie będzie to laboratorium badawcze, w którym naukowcy będą mogli dopracować technologię otrzymywania pojemników z cukru.

Plastik roślinny opracowany przez firmę Avantum ma być wykorzystany do przechowywania napojów gazowanych. Wszystko dzięki odpowiedniej sprężystości. Testy wykonane przez naukowców udowadniają, że cukrowe butelki są w stanie rozłożyć się zaledwie w rok (przy użyciu kompostownika). Początkowo produkowanych ma być około 5000 ton tego rodzaju tworzywa, jednak z roku na rok będzie przybywać butelek wykonanych z cukru znajdującego się w kukurydzy, burakach, ziemniakach, pszenicy czy w innych roślinach.

  1. Strona główna firmy Avantum