Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 maja 2019, 12:36

autor: Aquma

Koniec epoki Windows? Microsoft o wizji nowoczesnego systemu

Firma Microsoft przedstawiła swoją wizję nowoczesnego systemu operacyjnego. Oprogramowanie ma być m.in. bezpieczne i wiecznie podłączone do sieci oraz aktualizować się w sposób niewidoczny dla użytkownika.

Microsoft patrzy w przyszłość. - Koniec epoki Windows? Microsoft o wizji nowoczesnego systemu - wiadomość - 2019-05-30
Microsoft patrzy w przyszłość.

NOWOCZESNY OS OCZAMI MICROSOFTU:

  1. wydajny i bezpieczny;
  2. aktualizujący się w tle;
  3. podłączony do sieci;
  4. zintegrowany z chmurą i korzystający z AI;
  5. oferujący szereg ułatwień dostępu;
  6. elastyczny.

W czasie targów Computex 2019 na Tajwanie firma Microsoft przedstawiła swoją wizję nowoczesnego systemu operacyjnego. Temat został także poruszony w obszernej notce blogowej. Czym będzie się charakteryzował OS przyszłości?

Przede wszystkim ma to być oprogramowanie, które będzie zawsze zaktualizowane do najnowszej wersji, ponieważ poprawki będą ściągane w tle i nigdy nie zaistnieje potrzeba ponownego uruchomienia komputera. Między innymi dzięki temu system ma oferować wysoki poziom bezpieczeństwa, chroniąc użytkownika przed różnymi cyfrowymi zagrożeniami. Nie bez znaczenia jest też fakt, że OS ma być permanentnie podłączony do sieci, mocno zintegrowany z chmurą, a do tego korzystać z dobrodziejstw AI.

W przypadku nowoczesnego systemu sieć Wi-Fi, LTE czy 5G po prostu będzie działała – użytkownicy nigdy nie będą musieli przejmować się „martwymi punktami” (ang. dead spots – miejsca, w których tracimy połączenie z powodu braku zasięgu) – napisał na blogu Nick Parker, wiceprezes ds. sprzedaży konsumenckiej i urządzeń.

Firma chce też, by omawiane oprogramowanie zawsze oferowało optymalną wydajność niezależnie od czynników takich jak czas, który minął od instalacji lub uruchomienia sprzętu, czy praca na baterii. Dodatkowo system ma oferować sporo opcji ułatwiających korzystanie z niego, takich jak sterowanie piórem, głosem, dotykiem czy wzrokiem, oraz współpracować z szeroką gamą rozmaitych urządzeń i aplikacji.

Prawdopodobnie nie są to jedynie słowa rzucane na wiatr – nie da się wykluczyć, że koncern pracuje nad nowym OS-em, być może nawet tworzonym zupełnie od podstaw. Jeśli tak jest, to system na razie nie ma nazwy (nie pada nawet słowo Windows – program jest określany wyłącznie mianem „nowoczesnego systemu operacyjnego”), dlatego też raczej nie należy się go spodziewać w najbliższym czasie.

  1. Microsoft – strona oficjalna