Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 lipca 2021, 17:40

autor: Nicek

Ceny pamięci RAM wzrosną w najbliższych miesiącach; znowu podrożeją karty graficzne

Rosnące ciągle ceny podzespołów nie sprzyjają składaniu zestawów komputerowych. Mimo że sytuacja na rynku powoli się normuje, to nadal czekają nas podwyżki cen. Po raz kolejny podrożeją pamięci RAM.

Już w kwietniu informowaliśmy Was o prognozowanych podwyżkach cen pamięci RAM. Według ówczesnych przypuszczeń firmy analitycznej TrendForce, w drugim kwartale bieżącego roku za kości pamięci RAM mieliśmy zapłacić o około 23-28% więcej niż w pierwszym. Podwyżki te nie dotyczyły tylko i wyłącznie pamięci DDR4, ale również kart graficznych oraz urządzeń mobilnych wykorzystujących owe moduły. Na całe szczęście najnowsza analiza pracowników TrendForce jest bardziej optymistyczna.

Z najnowszej informacji prasowej firmy dowiadujemy się, że koszt pamięci DRAM podskoczy tylko o 3% do 8% w trzecim kwartale 2021 roku. Ma to być spowodowane tym, że większość marek zajmujących się sprzedażą takich podzespołów ma zapasy na około 8-10 tygodni. Według analityków przełoży się to na zdecydowanie mniejszy wzrost cen. Nadal jednak ciężko mówić tutaj o powrocie do normalności, który może nie nastąpić jeszcze przez długi czas.

Ceny pamięci RAM wzrosną w najbliższych miesiącach; znowu podrożeją karty graficzne - ilustracja #1
Najnowsza prognoza podwyżek cen modułów DRAM wg firmy TrendForce

Podwyżek cen doczekają się również pamięci serwerowe, które w trzecim kwartale 2021 roku kosztować będą o około 10% więcej aniżeli w poprzednich miesiącach. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kart graficznych, które powoli wracają na półki sklepowe, a ich ceny powinny systematycznie spadać w związku z kolejnym zakazem kopania kryptowalut. Mimo to konsumenci powinni przygotować się na wzrost cen o około 13%. Jeśli jednak komuś nie zależy na nowej karcie graficznej i lubi ryzyko, to może warto sprawdzić modele wyprzedawane przez „górników” kryptowalut?

Osoby chcące kupić w najbliższym czasie nowy smartfon powinny się nad tym zastanowić. Jak podają analitycy z TrendForce, rynek mobilny czeka podwyżka cen pamięci o około 15%. Jest to głównie spowodowane sporym ograniczeniem dostaw w tym sektorze. Dużo zależy również od firmy Samsung, która zwiększy wartość mobilnych pamięci DRAM w takim stopniu, żeby dorównać konkurencji. Analitycy prognozują, że podobnie postąpią rywale południowokoreańskiego giganta, co przełoży się kolejny wzrost cen.

Najnowsza prognoza przedstawiona przez firmę TrendForce daje nam trochę otuchy. Mimo że nadal czeka nas kolejny skok cen, nie będzie on aż tak gwałtowny jak w poprzednich miesiącach. Miejmy nadzieję, że czwarty kwartał 2021 roku przyniesie dalszą poprawę w tej kwestii, a rok 2022 rozpoczniemy od pierwszych od dłuższego czasu obniżek cen elektroniki.

Ceny pamięci RAM wzrosną w najbliższych miesiącach; znowu podrożeją karty graficzne - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.