Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 listopada 2022, 14:18

autor: Marek Pluta

Kolejny RTX 4090 spłonął

Mimo rosnącej liczby zgłoszeń dotyczących płonących kart GeForce RTX 4090, Nvidia nadal nie potrafi znaleźć rozwiązania problemu. Tymczasem o uszkodzeniu sprzętu doniósł kolejny użytkownik, który swoją kartę kupił niecały miesiąc temu.

Źródło fot. Nvidia
i

Kolejny dzień przynosi nowe doniesienia o wadliwych wtyczkach do RTX-a 4090. Mimo wielu teorii dotyczących przyczyn awarii, wciąż nie udało się wyeliminować problemu. Następny taki przypadek przytrafił się użytkownikowi serwisu Reddit. Sprawa dotyczy RTX-a 4090 w wydaniu Founders Edition, zakupionego 19 października. Właściciel celowo włożył kartę do obudowy Asus ROG Helios, pozbawionej bocznego panelu, aby uniknąć zginania 16-pinowego adaptera. Do karty podłączył również bardzo mocny zasilacz ASUS ROG Thor o mocy 1200 W. Niestety nie uchroniło go to przed katastrofą.

30 przypadków uszkodzonych kart

Po tygodniu intensywnego korzystania ze sprzętu do grania głównie w Call of Duty: Warzone, w pewnym momencie jego monitor przestał wyświetlać obraz, który nie wrócił mimo kilku prób restartu komputera. Po otwarciu obudowy i odłączeniu karty graficznej odkrył on stopiony adapter. Karta wraz z przejściówką została odesłana do Nvidii w celu przeprowadzenia analiz, a po trzech dniach użytkownik otrzymał nowy egzemplarz. Gracz powiedział jednak, że nie zamierza korzystać z nowej karty do momentu wydania przez Nvidię oficjalnego oświadczenia.

Kolejny RTX 4090 spłonął - ilustracja #1
Spalony adapter w kolejnej karcie. Źródło: Party_Quail_1048/Reddit

Dotychczas zgłoszono już 30 przypadków stopienia się adaptera w karcie, a Nvidia wciąż nie ujawniła przyczyn tej usterki. Firma twierdzi jedynie, że nadal sprawdza doniesienia, lecz na razie nie chce zdradzać, czy ma już jakieś konkretne ustalenia.

Kolejny RTX 4090 spłonął - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.