Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 czerwca 2021, 12:45

Złodzieje ukradli z kafejki internetowej karty graficzne warte dziesiątki tysięcy złotych

Przestępcy okradli chińską kafejkę internetową, a ich łupem padły karty graficzne o sporej wartości. Wykorzystali fałszywą tożsamość i moment nieuwagi właściciela, aby dokonać tego zuchwałego czynu.

W SKRÓCIE:
  • przestępcy ukradli z kafejki internetowej sześć kart graficznych i kilka płyt głównych – spowodowali straty na łącznie ponad 28 tys. złotych.

Kafejka internetowa w mieście Hangzhou (prowincja Zhejiang, Chiny) padła ofiarą złodziei. Jak dotąd nieustaleni amatorzy cudzej własności dokonali zuchwałego zaboru sześciu kart graficznych i prawdopodobnie też płyt głównych. Według informacji podawanej przez portal Tom’s Hardware, wartość każdej z kart ustalono na 7000 juanów chińskich (ok. 4 tys. zł). Nie ujawniono jednak modelu ani producenta tych podzespołów. Łączna strata kafejki została określona na 50 tys. juanów chińskich (ponad 28 tys. złotych).

Złodzieje ukradli z kafejki internetowej karty graficzne warte dziesiątki tysięcy złotych - ilustracja #1
Jak widać sprawcom kradzieży udało się też wymontować płyty główne. Źródło: ZJTV

Sprawcy byli odpowiednio przygotowani przychodząc do kafejki. Mieli maski (tłumacząc je pandemią) i fałszywe dowody tożsamości. Wykorzystali chwilową nieobecność właściciela, aby dokonać błyskawicznego demontażu podzespołów komputerowych. Jak widać na podlinkowanym nagraniu chińskiej telewizji, łupem złodziei prawdopodobnie padły też płyty główne. Stąd suma kradzieży jest nieco wyższa od łącznej wartości kart graficznych.

Niedobory kart graficznych w sklepach wywołane przez skalperów i kryptowalutowych „górników”, oraz związane z tym znacznie podniesione ceny (nawet pięciokrotnie wyższe od sugerowanych) sprawiają, że podzespoły te stały się celem złodziei i przemytników. Ograniczenia w wydobywaniu stosowane przez niektóre kraje, modernizacje samych kryptowalut czy wprowadzanie specjalnych modeli dla kopaczy mogą pomóc nieco ograniczyć zjawisko. Jednak czy na dłuższą metę okażą się skuteczne? Czy takie desperackie akcje, jak opisywana kradzież w kafejce, pokazują że jednak potrzebne są dalsze działania?

Złodzieje ukradli z kafejki internetowej karty graficzne warte dziesiątki tysięcy złotych - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.