Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 marca 2022, 14:40

Karty graficzne tańsze nawet o 20% - poprawia się sytuacja na rynku

Ceny kart graficznych nadal spadają. Od początku marca niektóre modele staniały o 20%. Rozważać już zakup czy może jeszcze poczekać?

W SKRÓCIE:
  • Karty graficzne nadal tanieją – proces powolny, ale stabilny.

Karty graficzne nadal tanieją. Taki niosek można wysnuć z analiz serwisu Tom’s Hardware. Ceny niektórych modeli spadły nawet o 20% od początku marca. To dobra wiadomość dla graczy, którzy z wymianą na nowsze urządzenie czekają na lepszą koniunkturę.

Tom’s Hardware, czerpiąc z danych eBaya, podaje, że największy spadek notuje Radeon RX 5500 XT (8 GB) – ponad 20% w ciągu dwóch tygodni. Wśród „zielonej” konkurencji z generacji Ampere najszybciej traci na wartości GeForce RTX 3070 – nieco ponad 10%.

Karty graficzne tańsze nawet o 20% - poprawia się sytuacja na rynku - ilustracja #1
Seria RTX 3000 niechętnie „schodzi” z ceny, a przecież zbliża się premiera RTX 4000

Pozostałe układy Nvidii wykazują mniejsze spadki, z wyjątkiem starszych układów Pascal. Nieco wiekowe już GTX 1660 i GTX 1660 Super staniały o ponad 11%. Natomiast średnia obniżek cen wszystkich GPU zawiera się w przedziale 8-9%.

Ceny kart graficznych w Polsce

  • RTX 3070 z 8 GB pamięci można już znaleźć za 3500 zł od firmy Manli. Bardziej „gamingowe” wersje (Strix, Gaming OC itp.) nadal wyciągną z portfela sporo powyżej 4 tys. zł.
  • Pojawiają się już oferty GeForce RTX 3060 od Palita za 2400 zł. Modele z „Ti” w nazwie zaczynają się od 3000 zł.
  • Najniższy model GPU z rodziny Ampere – GeForce RTX 3050 znajdziemy już za około 1800 zł.
  • Najsłabszego Radeona RX 6500 XT (4 GB) da się kupić w polskim sklepie za 1100 zł. RX 6600 XT to już wydatek ok. 2500 zł.
  • Ceny topowych Radeonów 6800 XT nadal oscylują pomiędzy 5 tys. a 7 tys. zł.

Wszystkie podane wyżej ceny zawierają podatek VAT. Teoretycznie można rozważać zakup karty graficznej, ale należy pamiętać, że nadal kosztują one dużo więcej, niż powinny według MSRP. Oczekujemy, że ceny jeszcze spadną, więc może się okazać, że nasza świeżo zakupiona karta za tydzień stanieje nawet o kilkaset złotych.

Zobacz aktualne oferty kart graficznych na Allegro

Karty graficzne tańsze nawet o 20% - poprawia się sytuacja na rynku - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.