Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 sierpnia 2021, 12:10

autor: bachehe

Karty graficzne i procesory znowu będą drożeć?

Doniesienia z Tajwanu sugerują, że w najbliższej przyszłości procesory i karty graficzne mogą znowu podrożeć.

TSMC, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, jest tajwańskim przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją układów scalonych, w tym procesorów. TSMC to zdecydowany światowy lider, współpracujący z największymi technologicznymi gigantami. Pod koniec roku firma podniesie ceny podzespołów, co odczuje najpewniej cała branża, a w dalszej perspektywie również gracze.

Według DigiTimes, ceny chipów w technologii 7 nm wzrosną nawet o 10%. Większa podwyżka dotknie podzespoły w starszych procesach technologicznych (16 nm i więcej). Ich ceny wzrosną nawet o 20%. Najpewniej efekty wzrostu kosztów produkcji zaobserwujemy już w następnym roku.

Karty graficzne i procesory znowu będą drożeć? - ilustracja #1
Wafle krzemowe to obecnie zasób strategiczny. Ogromny popyt sprawia, że TSMC może dyktować warunki. Źródło: fabersam/Pixabay.

Podwyżka cen poprawi sytuację finansową TSMC. Możliwe jest zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa nawet o 1 mld dolarów. Sytuacja ta może jednak stanowić spore wyzwanie dla firm zaopatrujących się u tajwańskiego producenta chipów. Jak zauważył serwis Tom’s Hardware, Apple ma na tyle wysokie marże, że wyższe ceny komponentów nie muszą pociągnąć za sobą podwyżki cen. Pozostali producenci, jak AMD czy Qualcomm, mogą być jednak zmuszeni do przerzucenia przynajmniej części kosztów podwyżki na konsumentów.

TSMC nie jest jedyną firmą, która zmienia ceny swoich produktów. Koszty technologii GlobalFoundries, Powerchip Semiconductor Manufacturing (PSMC), Semiconductor Manufacturing International (SMIC) i United Microelectronics (UMC) również wzrosły w odpowiedzi na zwiększony popyt.

W marcu pojawiły się plotki o podwyżkach cen produktów TSMC nawet o 25%. Teraz wiemy, że faktycznie będzie drożej, ale nie aż tak tragicznie, jak się wydawało. Trudno to jednak uznać za powód do świętowania.

Karty graficzne i procesory znowu będą drożeć? - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.