Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 maja 2022, 11:09

Karty graficzne AMD są wyraźnie tańsze od układów Nvidii

Karty graficzne są coraz tańsze, a ich kupno jest bardziej opłacalne niż kilka tygodni temu. Jednak układy której firmy tanieją szybciej?

Źródło: AMD

Patrząc na obecne ceny kart graficznych, możemy zauważyć tendencję spadkową, która trwa niezmiennie od początku roku. Czy jednak sytuacja wygląda podobnie na całym świecie? Amerykański portal Tom’s Hardware przyjrzał się sytuacji na tamtejszym rynku.

Okazuje się, że karty graficzne od AMD i Nvidii można tam kupić po zauważalnie niższych cenach. Chociaż wycena niektórych modeli nadal nie jest zbyt korzystna, to można żywić nadzieję, że trend ten utrzyma się w kolejnych miesiącach. Jak jednak wygląda analiza wykonana przez serwis Tom’s Hardware?

Należy pamiętać, że są to ceny obowiązujące w USA. Karty AMD Radeon RX 6000 są tylko o 5% droższe od cen sugerowanych, zaś karty Nvidia GeFore RTX 3000 o 24%. Ich opłacalność zatem rośnie, a zakup już wkrótce nie będzie kompletnym wariactwem.

Karty graficzne AMD są wyraźnie tańsze od układów Nvidii - ilustracja #1
Ceny kart graficznych AMD w amerykańskim sklepie Newegg [Źródło: Youtube/HardwareUnboxed]

Karty graficzne AMD kupicie tutaj

Ponadto praktycznie wszystkie produkty obydwu firm zanotowały spadek cen w ostanim miesiącu. W przypadku AMD mowa średnio o 8%, zaś Nvidia może pochwalić się 6% spadkiem. Tak naprawdę podrożały tylko AMD Radeon RX 6600 oraz NVIDIA GeForce RTX 3050.

Karty graficzne AMD są wyraźnie tańsze od układów Nvidii - ilustracja #2
Ceny kart graficznych Nvidii w amerykańskim sklepie Newegg [Źródło: Youtube/HardwareUnboxed]

Karty graficzne Nvidii kupicie tutaj

Wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące przyniosą nam kolejne pozytywne zmiany na rynku konsumenckich kart graficznych. Jeszcze w tym roku swoje premiery będą miały nowe generacje GPU od Nvidii oraz AMD, a co za tym idzie – aktualne układy powinny dalej tanieć, ponieważ sklepy będą chciały się pozbyć zalegających egzemplarzy.

Jakie karty graficzne są najbardziej opłacalne?

Kupując kartę graficzną, każdy na pewno chce, aby stosunek ceny do wydajności był jak najlepszy. Z pomocą potencjalnym klientom niedawno przyszedł Frank Azor, główny architekt rozwiązań gamingowych i marketingu AMD.

Opublikował on na Twitterze grafikę, która pokazuje przewagę niemal każdej jednostki AMD Radeon RX 6000 pod względem opłacalności nad odpowiednikiem Nvidii. I chociaż trudno całkowicie wierzyć w argumenty architekta „Czerwonych”, to trzeba przyznać, że taniejące Radeony są coraz częstszym wyborem w kontekście zakupu nowej karty graficznej.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Karty graficzne AMD są wyraźnie tańsze od układów Nvidii - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.