Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 sierpnia 2019, 13:59

autor: Frozen

Już prawie połowa pecetów na rynku korzysta z systemu Windows 10

Firma Microsoft ma powody do zadowolenia. Według najnowszych danych wynika, że udział Windowsa 10 wśród systemów operacyjnych dostępnych na rynku wynosi już prawie 50%.

Od premiery systemu operacyjnego Windows 10 minęły cztery lata. - Już prawie połowa pecetów na rynku korzysta z systemu Windows 10 - wiadomość - 2019-08-02
Od premiery systemu operacyjnego Windows 10 minęły cztery lata.
W SKRÓCIE:
  • z Windowsa 10 korzysta już 48,86% użytkowników pecetów;
  • do wzrostu popularności „dziesiątki” najprawdopodobniej przyczyniła się zapowiedź zakończenia wsparcia dla systemu Windows 7 w styczniu 2020 roku.

Według najnowszych danych Net Applications, amerykańskiej firmy znanej z prowadzenia statystyk dotyczących udziału systemów operacyjnych oraz przeglądarek internetowych, już 48,86% pecetów na świecie ma zainstalowanego Windowsa 10. Jeszcze pół roku temu odsetek ten wynosił ok. 40% i był zaledwie o 2-3% wyższy niż wynik „siódemki” (dla porównania: obecnie różnica pomiędzy tymi dwoma systemami wynosi ponad 17% – rzecz jasna, na korzyść „dziesiątki”).

Przyczyny nagłego skoku popularności najnowszego oprogramowania firmy Microsoft łatwo się domyślić. 14 stycznia 2020 roku gigant z Redmond zakończy wsparcie techniczne dla Windowsa 7, o czym amerykańskie przedsiębiorstwo, mniej więcej od kwietnia tego roku, regularnie przypomina w komunikatach zachęcających do przesiadki na nowszy OS.

Pomimo wielu akcji Microsoftu mających na celu „zwabienie” jak największej liczby użytkowników do „dziesiątki” (chociażby poprzez umożliwienie darmowego upgrade'u starego systemu przez pierwszy rok od premiery), znaczna część korporacji i urzędów wciąż aktywnie korzysta z Windowsa 7. Dla takich firm Microsoft przygotował specjalną opcję płatnego przedłużenia wsparcia dla starego oprogramowania na kolejne 3 lata, czyli do 14 stycznia 2023 roku.

Z przesiadką na nowy system nie mają za to problemu gracze. Według czerwcowej ankiety sprzętowej Steama z Windowsa 10 korzysta 70,92% użytkowników platformy firmy Valve.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Microsoft
  2. Windows 7 vs Windows 10