Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 czerwca 2021, 13:35

autor: Sodar

Najbogatszy człowiek świata poleci w kosmos własną rakietą

Jeff Bezos, twórca platformy Amazon, zamierza zostać pierwszym założycielem firmy kosmicznej, który weźmie udział w dziewiczym załogowym locie. Rakieta Blue Origin New Shepard zabierze trzy osoby poza atmosferę.

W SKRÓCIE:
  • pierwszy lot załogowy Blue Origin New Shepard ma odbyć się 20 lipca 2021 roku;
  • pasażerami kapsuły New Shepard będą 3 osoby: Jeff Bezos, jego brat Mark Bezos i zwycięzca licytacji.

SpaceX wydaje się przodować w komercyjnej eksploracji kosmosu, ale warto mieć świadomość, że istnieje konkurencja. Nie tylko Elon Musk ma pozaplanetarne ambicje, także Jeff Bezos, twórca platformy Amazon i obecnie najbogatszy człowiek na świecie, posiada swój program kosmiczny. Mimo że Blue Origin przeprowadza testy w mniej medialny sposób, także odnosi sukcesy na tym polu. Rakieta New Shepard, podobnie jak Falcon 9, posiada zdatny do wielokrotnego użycia, samolądujący człon podstawowy (booster). Na 20 lipca 2021 roku zaplanowany jest pierwszy lot załogowy w przestrzeń kosmiczną. Udział w nim weźmie sam Jeff Bezos, jego brat i zwycięzca licytacji. Wydarzenie odbędzie się w 52. rocznicę lądowania na Księżycu w ramach misji Apollo 11.

Odkąd skończyłem pięć lat, marzyłem o podróży w kosmos. 20 lipca wyruszę w tę podróż z moim bratem. Największa przygoda z moim najlepszym przyjacielem. – Jeff Bezos

Tym samym twórca Amazona ma szansę stać się pierwszym założycielem firmy kosmicznej, który wystartuje w dziewiczym locie własnego statku kosmicznego. Trzecią osobą w kapsule będzie zwycięzca licytacji organizowanej przez Blue Origin. Obecna stawka wynosi 3,5 mln dolarów (12,85 mln złotych), a udział w niej biorą chętni z całego świata. Licytacja dobiegnie końca osiem dni przed startem, a dochód z niej zostanie przekazany charytatywnej fundacji Club for the Future. Kapsuła ma wystartować z placówki Blue Origin w zachodnim Teksasie, osiągnąć pułap ok. 100 km, a potem powrócić na Ziemię. Jeff Bezos poleci w kosmos nie będąc już CEO Amazona – zapowiedział swoją rezygnację na 5 lipca.

Najbogatszy człowiek świata poleci w kosmos własną rakietą - ilustracja #1
Wnętrze kapsuły New Shepard. Źródło: Blue Origin

Rakieta, która zostanie wykorzystana do pierwszego lotu załogowego, to czwarty egzemplarz New Shepard – NS4. Wykonały one już 15 startów, a człon główny zostanie użyty po raz trzeci w misji zaplanowanej na 20 lipca. Rakieta mierzy 18 metrów długości, a jej kapsuła może pomieścić nawet 6 osób i co ciekawe – żadna z nich nie jest pilotem. Wszyscy są tylko pasażerami, ponieważ New Shepard jest w pełni autonomiczny. Rakietę napędza zasilany ciekłym wodorem i tlenem silnik Blue Engine 3 (BE-3), zdolny do wytworzenia siły ciągu 490 kN. Człon główny ląduje dzięki ponownemu użyciu napędu, hamulcom aerodynamicznym i wspornikom. Kapsuła zaś powraca z użyciem spadochronów.

Najbogatszy człowiek świata poleci w kosmos własną rakietą - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.