Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 czerwca 2022, 11:26

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Jak często zaglądamy do telefonu? Wyniki są przerażające

Firma Asurion przeprowadziła badania na grupie Amerykanów, dotyczące częstotliwości korzystania z telefonów. Wyniki są zatrważające.

Źródło: Pixabay/ @ghcassel

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który chociaż raz w swoim życiu nie usłyszał, że zbyt często zagląda do telefonu. Być może w moim kierunku właśnie pofrunęło kilka kilogramów kruszcu, ale to wciąż za mało. Problem jest na tyle poważny, że w 2019 roku grupa Asurion przeprowadziła w Stanach Zjednoczonych badanie dotyczące częstotliwości zaglądania przez Amerykanów do telefonu. Eksperyment wykazał, że ludzie robili to średnio 96 razy w ciągu dnia, czyli mniej więcej raz na 10 minut (uwzględniając 8 godzin snu).

Sytuacja robi się poważna

Trzy lata później ta sama firma postanowiła przeprowadzić kolejne badania na grupie niemal 2000 dorosłych Amerykanów w różnym wieku. Odnotowany wynik ma prawo budzić niepokój, bowiem w stosunku do 2019 roku wzrósł niemal czterokrotnie – do 352 razy. Oznacza to, że obecnie przeciętny mieszkaniec USA sprawdza swój telefon mniej więcej co trzy minuty.

Ankieta wykazała również, że 3/4 respondentów traktuje posiadanie telefonu bardziej za konieczność niż luksus. Natomiast 20% z nich nie może obyć się bez niego dłużej niż kilka godzin. Kolejne 75% badanych przyznało się też, że zabiera smartfona ze sobą do łazienki.

Do czego potrzebny nam telefon?

Badania firmy Asurion pokazały, że ludzie sięgają po urządzenia głównie po to, by być w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną, dzwoniąc, wysyłając SMS-y lub korzystając z mediów społecznościowych (86%). Kolejne najpopularniejsze zastosowania to: robienie zdjęć i filmów (61%), bankowość mobilna (46%), gry mobilne (40%) i zakupy online (31%).

Jak często zaglądamy do telefonu? Wyniki są przerażające - ilustracja #1
Źródło: Pixabay/ @StockSnap

Zaskakujące wyniki

Co ciekawe, statystyki dla poszczególnych grup wiekowych są dość zaskakujące. Według informacji, jakie zdobył Asurion, 75% osób z pokolenia wyżu demograficznego (tzw. boomerów) i 76% pokolenia X (osób urodzonych w drugiej połowie XX wieku) uważa, że posiadanie telefonu to konieczność. To nieco większy odsetek niż u bardziej zaawansowanych technologicznie osób urodzonych po 1995 roku (71%) i pośród millenialsów (68%).

Dajcie znać w komentarzach, jak często Wy sięgacie po telefon. Możecie poradzić sobie bez niego przez dłuższy czas?

Jak często zaglądamy do telefonu? Wyniki są przerażające - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.