Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 17 maja 2019, 13:07

autor: Aquma

Interaktywna mapa dostępu do sieci 5G. Jak wypada Polska?

Koncern Ookla – znany z testu prędkości Internetu Speedtest – przygotował interaktywną mapę infrastruktury sieci 5G. Który kraj jest liderem rozwoju tej technologii? Jak na tle Europy i świata wypada Polska?

Powstała interaktywna mapa infrastruktury 5G. - Interaktywna mapa dostępu do sieci 5G. Jak wypada Polska? - wiadomość - 2019-05-17
Powstała interaktywna mapa infrastruktury 5G.

Firma Ookla – znana ze swojego testu prędkości Internetu – przygotowała interaktywną mapę dostępu do sieci 5G. Mapka jest aktualizowana co tydzień. Jak sądzicie, który kraj przoduje w rozwoju wspomnianej technologii? Prawdopodobnie nie ten, o którym właśnie pomyśleliście. Na pierwszym miejscu listy krajów wdrażających nowy standard łączności nie znajdziemy bowiem ani Stanów Zjednoczonych, ani Korei Południowej – zajmują one, odpowiednio, drugą i trzecią lokatę. Liderem 5G jest natomiast… Szwajcaria, w której – dzięki działaniom firm Swisscom oraz Sunrise – dostęp do sieci tego typu mają mieszkańcy przeszło dwustu miejscowości.

Sieć 5G w Europie. Źródło: Ookla. - Interaktywna mapa dostępu do sieci 5G. Jak wypada Polska? - wiadomość - 2019-05-17
Sieć 5G w Europie. Źródło: Ookla.

Dla porównania, USA wdrożyło nowoczesny standard łączności w zaledwie 21 lokalizacjach – głównie za sprawą wysiłków koncernu AT&T (choć swój wkład ma także Verizon). W Korei Południowej łącznie znajdziemy 18 miejsc z obsługą 5G, przy czym infrastruktura jest rozwijana przez trzech operatorów (SK Telecom, LG Uplus oraz KT Telecom), najmocniej w pobliżu stolicy – Seulu. Kolejne miejsca na liście zajmują Australia (12 lokalizacji) i Chiny (7, wliczając 2 miejsca w Hong Kongu). Relatywnie słaba pozycja tego ostatniego kraju może stanowić pewne zaskoczenie – Państwo Środka stara się przodować w rozwoju nowoczesnych technologii, czego przejawem jest choćby dynamiczna ekspansja chińskich producentów urządzeń mobilnych na zachodnie rynki.

A jak wypada Polska? Prawdę mówiąc… zaskakująco dobrze. W naszym kraju znajdziemy tylko jedno miejsce z obsługą 5G – jest to Warszawa – i w dodatku dostęp do sieci jest ograniczony do pewnej grupy użytkowników (firma T-Mobile dopiero testuje tę technologię). Wiemy jednak, że infrastruktura ma być rozwijana, a na tle innych krajów regionu i tak prezentujemy się całkiem nieźle – poza Polską w Unii Europejskiej 5G znajdziemy jedynie we Włoszech, Finlandii, Hiszpanii i Estonii.

Na całym świecie z sieci 5G skorzystamy w 303 lokalizacjach (co świetnie obrazuje skalę wysiłków Szwajcarów). Infrastruktura nowej technologii jest rozwijana przez 20 firm.

  1. Ookla – interaktywna mapa 5G
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.