Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 maja 2019, 12:51

autor: ElMundo

Intel zdradza szczegóły CPU w litografii 10 nm i 7 nm - znamy daty premier

Podczas spotkania z inwestorami Intel podzielił się swoimi planami na temat rozwoju linii procesorów oraz innych produktów. Wynika z nich, że pierwsze CPU produkowane w 10 nm trafią na rynek jeszcze w tym roku, a w 2021 roku koncern wystartuje z produkcją w procesie 7 nm.

Intel zdradza szczegóły CPU w litografii 10nm  i 7 nm - znamy daty premier - ilustracja #1

Wiele wskazuje na to, że niedawne informacje mówiące o tym, że pierwsze desktopowe procesory Intela wykonane w 10 nm procesie technologicznym pojawią się dopiero w 2022 roku, nie znajdą potwierdzenia w rzeczywistości. W trakcie spotkania z inwestorami Intel zaprezentował plany odnośnie rozwoju swoich linii produktowych, które wskazują na solidne przyspieszenie w zakresie wdrażania nowych litografii.

Wedle informacji przekazanych przez koncern z Santa Clara, już w przyszłym miesiącu rozpocznie się wysyłka pierwszych CPU tego producenta wykonanych w 10-nanometrowym procesie technologicznym. Będą to niskonapięciowe układy z rodziny Ice Lake, przeznaczonej wyłącznie dla laptopów. Pierwsze desktopowe procesory bazujące na nowej litografii dostaniemy najwcześniej w przyszłym roku, kiedy zadebiutują także układy Intel Amber Lake, charakteryzujące się niskim TDP rzędu 15-25W.

Tak wyglądają plany Intela dotyczące procesorów na lata 2019-2020. - Intel zdradza szczegóły CPU w litografii 10nm  i 7 nm - znamy daty premier - wiadomość - 2019-05-09
Tak wyglądają plany Intela dotyczące procesorów na lata 2019-2020.

W kolejnym roku Intel zamierza uruchomić pierwsze linie produkcyjne działające na bazie procesu 7 nm. Tym samym w roku 2021 planowany jest debiut układów graficznych Intel Xe przeznaczonych do rozwiązań serwerowych, a wkrótce potem pojawią się pierwsze procesory Xeon także korzystające z nowej litografii. Jest więc pewnym, że ewentualna premiera desktopowych CPU wykonanych w procesie 7 nm odbędzie się nie wcześniej niż za dwa lata.

Jak twierdzi CEO Intela, Bob Swan, przesiadka na 7 nm proces technologiczny ma przynieść zauważalne zmiany w stosunku do 10 nm – wśród nich warto wymienić dziesięciokrotnie większe zagęszczenie litografii czy też o 20% lepszą wydajność w przeliczeniu na jeden wat.

Pierwsze produkty wykonane w procesie 7 nm pojawią się na rynku w 2021 roku. - Intel zdradza szczegóły CPU w litografii 10nm  i 7 nm - znamy daty premier - wiadomość - 2019-05-09
Pierwsze produkty wykonane w procesie 7 nm pojawią się na rynku w 2021 roku.

Warto przy okazji wspomnieć, że jeszcze w tym roku do sklepów mają trafić pierwsze procesory AMD Ryzen wykonane w procesie technologicznym 7 nm. Ich rynkowa premiera ma odbyć się jesienią, przy okazji debiutu układów graficznych AMD Navi.