Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 maja 2019, 12:51

autor: ElMundo

Intel zdradza szczegóły CPU w litografii 10 nm i 7 nm - znamy daty premier

Podczas spotkania z inwestorami Intel podzielił się swoimi planami na temat rozwoju linii procesorów oraz innych produktów. Wynika z nich, że pierwsze CPU produkowane w 10 nm trafią na rynek jeszcze w tym roku, a w 2021 roku koncern wystartuje z produkcją w procesie 7 nm.

Intel zdradza szczegóły CPU w litografii 10nm  i 7 nm - znamy daty premier - ilustracja #1

Wiele wskazuje na to, że niedawne informacje mówiące o tym, że pierwsze desktopowe procesory Intela wykonane w 10 nm procesie technologicznym pojawią się dopiero w 2022 roku, nie znajdą potwierdzenia w rzeczywistości. W trakcie spotkania z inwestorami Intel zaprezentował plany odnośnie rozwoju swoich linii produktowych, które wskazują na solidne przyspieszenie w zakresie wdrażania nowych litografii.

Wedle informacji przekazanych przez koncern z Santa Clara, już w przyszłym miesiącu rozpocznie się wysyłka pierwszych CPU tego producenta wykonanych w 10-nanometrowym procesie technologicznym. Będą to niskonapięciowe układy z rodziny Ice Lake, przeznaczonej wyłącznie dla laptopów. Pierwsze desktopowe procesory bazujące na nowej litografii dostaniemy najwcześniej w przyszłym roku, kiedy zadebiutują także układy Intel Amber Lake, charakteryzujące się niskim TDP rzędu 15-25W.

Tak wyglądają plany Intela dotyczące procesorów na lata 2019-2020. - Intel zdradza szczegóły CPU w litografii 10nm  i 7 nm - znamy daty premier - wiadomość - 2019-05-09
Tak wyglądają plany Intela dotyczące procesorów na lata 2019-2020.

W kolejnym roku Intel zamierza uruchomić pierwsze linie produkcyjne działające na bazie procesu 7 nm. Tym samym w roku 2021 planowany jest debiut układów graficznych Intel Xe przeznaczonych do rozwiązań serwerowych, a wkrótce potem pojawią się pierwsze procesory Xeon także korzystające z nowej litografii. Jest więc pewnym, że ewentualna premiera desktopowych CPU wykonanych w procesie 7 nm odbędzie się nie wcześniej niż za dwa lata.

Jak twierdzi CEO Intela, Bob Swan, przesiadka na 7 nm proces technologiczny ma przynieść zauważalne zmiany w stosunku do 10 nm – wśród nich warto wymienić dziesięciokrotnie większe zagęszczenie litografii czy też o 20% lepszą wydajność w przeliczeniu na jeden wat.

Pierwsze produkty wykonane w procesie 7 nm pojawią się na rynku w 2021 roku. - Intel zdradza szczegóły CPU w litografii 10nm  i 7 nm - znamy daty premier - wiadomość - 2019-05-09
Pierwsze produkty wykonane w procesie 7 nm pojawią się na rynku w 2021 roku.

Warto przy okazji wspomnieć, że jeszcze w tym roku do sklepów mają trafić pierwsze procesory AMD Ryzen wykonane w procesie technologicznym 7 nm. Ich rynkowa premiera ma odbyć się jesienią, przy okazji debiutu układów graficznych AMD Navi.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.