Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 czerwca 2019, 20:03

Intel prawdopodobnie obniży ceny procesorów przed premierą AMD Ryzen 3000

Wszystko wskazuje na to, że Intel przymierza się do obniżki cen wszystkich swoich procesorów ósmej i dziewiątej generacji. Stanowić ma to odpowiedź na najnowszą serię układów Ryzen 3000 od AMD, która pojawi się na rynku 7 lipca tego roku.

Ceny za ósmą i dziewiątą generację procesorów Intela mogą wkrótce spaść o 15%. - Intel prawdopodobnie obniży ceny procesorów przed premierą AMD Ryzen 3000 - wiadomość - 2019-06-21
Ceny za ósmą i dziewiątą generację procesorów Intela mogą wkrótce spaść o 15%.

7 lipca na rynku zadebiutuje trzecia generacja CPU serii Ryzen 3000 od AMD, która może mocno zamieszać na rynku komputerów osobistych. Według serwisu PCGames.com Intel nie chce zostać wyprzedzony przez konkurencję i szykuje odpowiedź na działania Czerwonych. W najbliższym czasie firma planuje obniżyć cenę swoich procesorów ósmej i dziewiątej generacji o 15%.

Niedawne doniesienia pokazują, że najnowsza seria układów od AMD faktycznie może stanowić zagrożenie dla Niebieskich. W zeszłym tygodniu do internetu wyciekły pierwsze wyniki z benchmarku 16-rdzeniowego procesora AMD Ryzen 9 3950X, które wyraźnie wskazały, że jest on wydajniejszy niż Intel Core i9-9980XE. Jeśli dodamy do tego niższą cenę, to okazuje się, że CPU od Czerwonych jest atrakcyjniejszy dla zwykłych, jak i profesjonalnych użytkowników komputerów osobistych.

Na ten moment nie wiadomo, czy wszystkie modele procesorów ósmej i dziewiątej generacji miałyby zostać objęte obniżką oraz czy te informacje są prawdziwe. PCGames.com opiera się na „źródle blisko związanym ze sprawą”, co oznacza, że planowana zmiana cen nie została oficjalnie potwierdzona przez Intel. Pewne jest jednak, że taki ruch zwiększyłby atrakcyjność układów od Niebieskich – w szczególności, że problemy z dostępnością CPU negatywnie odbiły się na kwotach, za które możemy je kupić.

Warto jest mieć na uwadze fakt, że Intel ma jeszcze jednego asa w rękawie – są nim procesory z linii Ice Lake, które mają wprowadzić standard procesu technologicznego 10 nm. Według zapewnień Niebieskich, mają one zaoferować o 40% większą wydajność. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie tafią one do sprzedaży. Laptopy z tymi układami pojawią się w sklepach jeszcze w tym roku.