Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 stycznia 2018, 15:25

autor: Vergil

HTC zapowiada Vive Pro – ulepszoną wersję gogli VR

Firma HTC postanowiła uporać się z największymi bolączkami swoich gogli rzeczywistości wirtualnej. Na tegorocznym CES producent zapowiedział nie tylko nową wersję swojego sprzętu, lecz także adapter, który pozwoli na bezprzewodową rozgrywkę.

HTC Vive Pro to udoskonalona wersja dobrze nam znanych gogli rzeczywistości wirtualnej. - HTC zapowiada Vive Pro i Vive Wireless Adaptor - wiadomość - 2018-01-09
HTC Vive Pro to udoskonalona wersja dobrze nam znanych gogli rzeczywistości wirtualnej.

HTC Vive to wysokiej jakości sprzęt, którego sprzedaż pozostawiała odrobinę do życzenia. Tajwański gigant nie zamierza jednak składać broni, o czym świadczy sposób, w jaki zaznaczył swoją obecność na tegorocznym Consumer Electronics Show (CES). Firma zapowiedziała nową wersję swoich gogli, ochrzczoną mianem Vive Pro, a także specjalny adapter nazwany Vive Wireless Adaptor; jak sugeruje nazwa, urządzenie pozwoli na bezprzewodową zabawę, dzięki czemu problem ze stertą kabli zwisających nam z głowy będziemy mieć... cóż, z głowy.

Z kablami…

Przejdźmy do bardziej szczegółowych informacji. Vive Pro zostanie wyposażone w dwa wyświetlacze OLED o łącznej rozdzielczości 2880x1600, co jest wynikiem lepszym o 78% od tego, jakim mogła się pochwalić pierwsza wersja sprzętu. Twórcy obiecują, że przełoży się to nie tylko na wyższą jakość grafiki, lecz także na lepszą czytelność tekstu. Na tym oczywiście się nie kończy, gdyż dopełnieniem zestawu będą oczywiście wysokiej jakości słuchawki ze wzmacniaczem; Tajwańczycy pochylili się również nad ergonomią gogli, co znajdzie odzwierciedlenie w lepszym wyważeniu urządzenia i udoskonalonej opasce.

Listę nowości zamkną podwójne mikrofony wyposażone w aktywną eliminację szumów oraz dwie kamery znajdujące się na froncie, które deweloperzy będą mogli wykorzystać wedle własnego uznania. Niestety na ten moment nie wiemy, kiedy Vive Pro trafi do sprzedaży oraz ile przyjdzie nam zapłacić za wyżej wymienione „dobra”. Firma HTC obiecuje jednak, że wkrótce podzieli się konkretami na ten temat.

…lub bez

Vive Wireless Adaptor pozwoli firmie HTC na uporanie się z jedną z największych bolączek wyprodukowanego przez nią urządzenia. - HTC zapowiada Vive Pro i Vive Wireless Adaptor - wiadomość - 2018-01-09
Vive Wireless Adaptor pozwoli firmie HTC na uporanie się z jedną z największych bolączek wyprodukowanego przez nią urządzenia.

Co się zaś tyczy wspomnianego na wstępie Vive Wireless Adaptora – urządzenie ma operować w paśmie 60Ghz, co przełoży się na mniejsze opóźnienie i lepszą wydajność; oczywiście twórcy przekonują, że zabawa będzie się toczyć bez jakichkolwiek zakłóceń. Adapter przetestujemy w trzecim kwartale bieżącego roku.

Mniejsze nowinki

Tajwańczycy postanowili również dopracować aplikację Viveport, która doczeka się największej aktualizacji od premiery. Dwuwymiarowy katalog, za pośrednictwem którego do tej pory użytkownicy HTC Vive przeglądali zawartość przygotowaną z myślą o tych goglach, odchodzi już w niepamięć. Autorzy przygotowali bowiem nową, w pełni trójwymiarową wersję programu, która zabierze nas do swego rodzaju futurystycznego lotniska. Całość ma wspierać tak zwane „VR Previews”, czyli specjalne dema pozwalające na sprawdzenie konkretnej gry lub programu przed podjęciem decyzji o zakupie. Tyle teorii – rzućmy okiem na film prezentujący, jak to wszystko będzie działać w praktyce.

Na koniec zostawiliśmy kwestię ulepszonego odtwarzacza wideo – wśród zmian i usprawnień, jakich doczeka się Vive Video, błyszczy integracja z serwisem Vimeo, którego twórcy mają przygotować listę starannie dobranych filmów zoptymalizowanych pod kątem seansu w rzeczywistości wirtualnej.