Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 lipca 2016, 17:10

autor: Łukasz "Keczup" Wiśniewski

HTC Vive znalazło zaledwie 100 tysięcy użytkowników

Na podstawie statystyk ze Steam Spy serwis RoadtoVR oszacował liczbę użytkowników gogli wirtualnej rzeczywistości HTC Vive. Bazując na popularności dołączanych w zestawie gier, można założyć, że z urządzenia korzysta blisko 100 tysięcy graczy.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, ilu nabywców HTC znalazło dla swoich gogli VR, to dzisiaj mamy dla was przybliżone dane. Z uwagi na brak konkretnych statystyk sprzedaży udostępnionych przez producenta lub dystrybutora sprzętu, serwis RoadtoVR postanowił sięgnąć po dane określające liczbę użytkowników gier, które znajdują się w zestawie z HTC Vive. Pomocny okazał się serwis SteamSpy, który zajmuje się śledzeniem statystyk aplikacji uruchamianych na Steam. Z uzyskanych danych wynika, że grę Job Simulator posiada ponad 70 tysięcy graczy.

HTC Vive jest coraz bliżej przekroczenia progu 100 tysięcy użytkowników. - HTC Vive znalazło zaledwie 100 tysięcy użytkowników - wiadomość - 2016-07-07
HTC Vive jest coraz bliżej przekroczenia progu 100 tysięcy użytkowników.

Jest to o tyle istotne, że przy zakupie gogli uzyskujemy w zestawie trzy gry: Job Simulator, Tilt Brush i Fantastic Contraption. Wśród tych trzech produkcji, najlepszym źródłem dla określenia liczby nabywców urządzenia jest Job Simutator, który trafił do graczy dopiero po rynkowej premierze gogli (pozostałe tytuły dołączano również w wersjach wcześniejszych, tj. DK1 i Pre). Z kolei wyniki najpopularniejszego z zestawu Tilt Brush pozwalają oszacować, że ze wszystkich wersji gogli HTC (również deweloperskich i recenzenckich) korzysta już od 90 do 100 tysięcy użytkowników Steam.

Jak łatwo wyliczyć, daje nam to około 30 tys. osób będących w posiadaniu gogli w wersjach przedpremierowych i 70 tys. osób, które nabyły finalny produkt.

Oczywiście rynek jest jeszcze niszowy i z technologii VR na Steam korzysta niewiele ponad 0,2% użytkowników platformy Steam. Jeśli porównamy wartości procentowe dla poszczególnych urządzeń zawarte w czerwcowej ankiecie, możemy stwierdzić, że ze wszystkich wersji Oculus Rift (CV1 i DK2) - czyli bezpośredniej konkurencji HTC Vive - na Steam korzysta niespełna 40 tysięcy użytkowników. Nie da się jednak określić nawet zbliżonej liczby wszystkich posiadaczy urządzenia, gdyż nie dysponujemy statystykami dotyczącymi dedykowanego oprogramowania Oculus Home.

Biorąc pod uwagę koszt gogli HTC Vive 799$ (ponad 3 tys. zł.) i Oculus Rift 599$ (około 2,5 tys. zł), możemy się spodziewać, że technologia VR jeszcze długo nie zagości w domach zwykłych śmiertelników. Drugą sprawą jest baza tytułów kompatybilnych z urządzeniami, która w obecnym stanie nie zachęca graczy do sięgnięcia po portfele. Wszystko wskazuje na to, że na prawdziwy boom VR przyjdzie nam jeszcze poczekać.

  1. Oficjalna strona HTC Vive
  2. Oficjalna strona Oculus Rift