Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 maja 2019, 09:27

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Google zawiesza współpracę z Huawei. Chińskie smartfony bez Androida?

Koncern Google zdecydował się na zawieszenie współpracy z chińskim producentem smartfonów Huawei. Decyzja została podjęta w związku z ostatnimi krokami administracji USA – wpisaniem drugiej z firm na czarną listę podmiotów, które muszą uzyskać zgodę rządu, by korzystać z amerykańskiej technologii. [Aktualizacja: otrzymaliśmy oświadczenie Huawei].

Aktualizacja

Firma Huawei przesłała nam oświadczenie:

Huawei znacząco przyczynił się do rozwoju i popularyzacji systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracujemy z ich platformą open-source w celu tworzenia ekosystemu, który przynosi korzyści zarówno użytkownikom końcowym, jak i całej branży. Huawei zapewni aktualizacje zabezpieczeń i będzie świadczył usługi posprzedażowe dla wszystkich smartfonów i tabletów marek Huawei oraz Honor – tych, które już zostały sprzedane i tych, które są obecnie dostępne w sprzedaży na całym świecie.

Jednocześnie będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników z całego świata.

Oryginalna treść

Poważne problemy Huawei. - Google zawiesza współpracę z Huawei. Chińskie smartfony bez Androida? - wiadomość - 2019-05-22
Poważne problemy Huawei.

W SKRÓCIE:

  1. Google zawiesiło współpracę z Huawei;
  2. smartfony chińskiego koncernu będą musiały korzystać z Androida w wersji open source, pozbawionego niektórych funkcji;
  3. decyzja została podjęta w związku z krokami rządu USA;
  4. sprawa ma związek z głośnymi zarzutami szpiegostwa.

Agencja Reuters donosi, że Google zawiesiło współpracę z koncernem Huawei. Decyzja jest związana z krokami podjętymi przez departament handlu USA – a konkretniej wpisaniem chińskiego producenta smartfonów na tzw. czarną listę firm, które mogą kupować amerykańskie komponenty i rozwiązania technologiczne tylko wówczas, gdy uzyskają zgodę rządu. Stosowne rozporządzenie zostało podpisane przez prezydenta Donalda Trumpa 15 maja.

Stosujemy się do nakazu i analizujemy jego skutki. Dla użytkowników naszych usług, Google Play i zabezpieczenia z Google Play Protect będą nadal działać na istniejących urządzeniach Huawei – powiedział Reutersowi rzecznik prasowy Google.

Sytuacja chińskiego koncernu na zachodnich rynkach stała się chwiejna w lutym zeszłego roku, kiedy to kilka agencji wywiadowczych oskarżyło firmę o szpiegowanie użytkowników. W styczniu 2019 r. rząd USA wystosował oficjalne oskarżenia wobec Huawei, które miesiąc później zostały rozbudowane o dodatkowe zarzuty. W odpowiedzi Chińczycy pozwali rząd USA. Warto przypomnieć, że w sprawie pojawił się też polski wątek, kiedy kilku pracowników firmy zostało zatrzymanych przez ABW.

Decyzja Google (a w zasadzie administracji USA) nie powinna wpłynąć negatywnie na obecnych użytkowników urządzeń chińskiego koncernu, jednak w przyszłości może on zmierzyć się ze sporymi problemami – nowe telefony będą musiały korzystać z Androida w wersji open source (Android Open Source Project). Oznacza to utrudnienia w dostępie do niektórych usług (na razie nie wiadomo których, podobno w Google wciąż toczą się rozmowy na ten temat) oraz wolniejsze dostarczanie różnorakich aktualizacji, w tym krytycznych poprawek bezpieczeństwa. Problemy dotkną także europejskich użytkowników (Huawei operuje u nas w oparciu o umowę licencyjną, która została podpisana z Google).

Co dalej ze smartfonami Huawei?
Co dalej ze smartfonami Huawei?

Warto odnotować, że Chińczycy pracują już nad własnym systemem operacyjnym, jednak trudno powiedzieć, kiedy będzie gotowy, a jego stworzenie najprawdopodobniej i tak nie poprawi sytuacji koncernu na kluczowym, amerykańskim rynku – w związku z naturą sprawy, USA łatwo może doszukać się w oprogramowaniu kolejnych luk bezpieczeństwa i zakazać jego używania na terenie kraju. Co więcej, decyzja podjęta przez Google jest zaledwie początkiem problemów chińskiego producenta, bowiem współpracuje on także z innymi amerykańskimi firmami, takimi jak Qualcomm, Intel, Xilinx czy Broadcom. Podmioty dotychczas dostarczały koncernowi kluczowe komponenty (przykładowo, pierwszy z nich produkuje procesory do urządzeń mobilnych) i już zapowiedziały, że zastosują się do rozporządzenia administracji USA.

Huawei na razie nie skomentowało sprawy. Wiemy jedynie, że pracownicy i prawnicy firmy analizują sytuację.

  1. Google – strona oficjalna
  2. Huawei – strona oficjalna