Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 grudnia 2022, 17:40

autor: Damian Miśta

RTX 4090 wyprzedał się w 2 tygodnie

Nvidia oficjalnie przekazała informację o świetnym wyniku modelu RTX 4090, który został wyprzedany. Dla porównania RTX 4080 osiągnął znacznie niższą sprzedaż względem flagowca.

Źródło fot. Nvidia.
i

Wielu użytkowników oceniło, że ponad 9000 zł to zbyt wysoka kwota w zamian za flagowego przedstawiciela rodziny Ada Lovelace. Tym niemniej narzekania to jedno, a decyzje zakupowe to druga sprawa.

RTX 4090 został wyprzedany

W trakcie corocznej konferencji organizowanej przez bank Credit Suisse dyrektorka ds. finansów Nvidii pochwaliła się sukcesem wydanego w ostatnim czasie produktu. W ciągu dwóch tygodni sprzedano wszystkie dostępne 100 tysięcy egzemplarzy RTX-a 4090. Zważywszy na zaporową cenę, osiągnął on w tym czasie spektakularny wynik, który został później powiększony o kolejne 30 tysięcy. Dla porównania tyle właśnie wydano klientom sztuk RTX-a 4080. W ogólnym rozrachunku obrót obu wymienionych modeli wyniósł 160 tysięcy jednostek.

RTX 4090 wyprzedał się w 2 tygodnie - ilustracja #1
Klienci stwierdzili, że RTX 4090 został dobrze wyceniony. Źródło: Nvidia.

Jednak RTX 4090 mimo wysokiego wyniku nie został królem procesorów graficznych. Nie załapał się nawet na podium w listopadowej ankiecie przeprowadzonej przez Steama odnośnie do popularności poszczególnych podzespołów używanych przez m.in. graczy. Swoją drogą królem goszczącym w największej liczbie komputerów okazał się GTX 1650 po zdetronizowaniu modelu GTX 1060. O zwycięstwie wspomnianego „budżetowca” pisaliśmy dzisiaj tutaj.

Świeże RTX-y 3000 dostępne od przyszłego roku

Nvidia planuje ustabilizować dostawy kart graficznych do sklepów. Starsza generacja z trójką z przodu będzie nadal w produkcji. Od stycznia do marca 2023 r. rozpocznie się wznawianie dostaw układów Ampere, by w październiku-grudniu przyszłego roku sytuacja na rynku tych podzespołów była już unormowana.

Ceny kart graficznych Nvidii sprawdzisz tutaj

Ponadto w tym okresie mają pojawić się na rynku niższe modele kart graficznych RTX 4000, przeznaczone dla komputerów stacjonarnych, laptopów i stacji roboczych. Warto wspomnieć, że „Zieloni” odnotowali 88-procentowy udział w rynku kart graficznych, co jest kiepską wiadomością dla AMD. Wychodzi więc na to, że najbliższa przyszłość dla Nvidii rysuje się optymistycznie, a w przyszłym roku będzie się działo.

  1. Wyniki ankiety Steam dotyczącej komputerów graczy w listopadzie tego roku
  2. Oficjalna strona internetowa RTX-a 4090
  3. Oficjalna strona internetowa RTX-a 4080
RTX 4090 wyprzedał się w 2 tygodnie - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej