Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 sierpnia 2020, 15:18

autor: qjin

GeForce RTX 3090 z pamięciami GDDR6X oficjalnie potwierdzony

Firma Micron oficjalnie potwierdziła, że topowa karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3090 będzie mieć 12 GB pamięci GDDR6X. Poznaliśmy częściową specyfikację wydajnościowego potwora z rodziny Ampere.

GeForce RTX 3090 z pamięciami GDDR6X oficjalnie potwierdzony - ilustracja #1
GeForce RTX 3090 oficjalnie potwierdzony! Zapowiada się na prawdziwą bestię.

Aktualizacja:

Do sieci trafiło zdjęcie PCB flagowego modelu GeForce RTX 3090, na którym widać tył płytki drukowanej skrywającej dwanaście kostek GDDR6X o pojemności 8 Gb (1 GB). Według źródła karta ma być wyposażona w układy pamięci po obu stronach, co przełożyłoby się – zgodnie z wcześniejszymi plotkami – na 24 GB VRAM-u.

Do tej pory o nadchodzących kartach graficznych Nvidia GeForce z serii RTX 3000 mówiło się jedynie w sferze plotek i spekulacji, często ze sobą sprzecznych. Koniec z tym – firma Micron, która współpracuje z „zielonymi” od lat, oficjalnie potwierdziła istnienie modelu GeForce RTX 3090. Będzie on wyposażony w 12 GB pamięci GDDR6X na 384-bitowej szynie danych. Jest to również pierwsze potwierdzenie nowego, szybszego wariantu kości. Ponadto dzięki publikacji od Microna poznaliśmy prędkość modułów GDDR6X, która osiąga 19-21 Gb/s. Z kolei przepustowość pamięci karty GeForce RTX 3090 może przekroczyć magiczną barierę 1 TB/s (według przewidywań będzie wahać się pomiędzy 912 a 1008 GB/s).

GeForce RTX 3090 z pamięciami GDDR6X oficjalnie potwierdzony - ilustracja #2
Micron ujawnił pierwsze oficjalne szczegóły o karcie GeForce RTX 3090 jeszcze przed prezentacją firmy Nvidia.

W dokumencie ujawnionym przez firmę Micron pada również bardzo istotna wzmianka o tym, że kości GDDR6X o pojemności 16 Gb i jeszcze wyższej przepustowości (do 24 Gb/s) zobaczymy dopiero w 2021 roku. Tym samym wyklucza to zapowiedź wariantu z 24 GB VRAM-u, o którym wspominały niedawne plotki. Układy z większą ilością pamięci zapewne pojawią się w odświeżonych modelach, które byłyby sprzedawane w przyszłym roku z dopiskiem SUPER, wzorem obecnej generacji Turing.

Dalej nie ma potwierdzenia, czy Nvidia skorzysta w nadchodzących kartach graficznych Ampere z 8-nanometrowego procesu technologicznego Samsunga, czy 7-nanometrowego od TSMC. Współpraca z tą pierwszą firmą pozwoliłaby obniżyć koszty produkcyjne, a co za tym idzie – cena serii GeForce RTX 3000 nie wzrosłaby zbytnio względem poprzedniej generacji. Na razie jednak jesteśmy skazani na spekulacje ekspertów branżowych. Oficjalne ceny powinniśmy poznać 1 września bieżącego roku o godzinie 18:00 czasu polskiego, bo właśnie wtedy odbędzie się konferencja firmy Nvidia, na której zostaną zapowiedziane karty GeForce RTX 3000. Pierwsze modele mają pojawić się w sklepach w połowie września.