Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 września 2020, 12:22

autor: Aquma

GeForce RTX 3090 jest wyższy od Xboksa Series X – nie powinno to dziwić

W sieci pojawiło się porównanie wielkości istniejących i nadchodzących konsol oraz karty graficznej GeForce RTX 3090. Układ Nvidii ustępuje rozmiarem wyłącznie PS5, ale tak naprawdę trudno się temu faktowi dziwić.

GeForce RTX 3090 jest wyższy od Xboksa Series X – nie powinno to dziwić - ilustracja #1
GeForce RTX 3090 nie należy do małych kart graficznych.

W SKRÓCIE:

  1. pracownik firmy HTC Shen Ye porównał na Twitterze rozmiar konsol obecnej i nowej generacji oraz karty graficznej GeForce RTX 3090;
  2. GPU Nvidii ustępuje wielkością tylko PS5.

Shen Ye z firmy HTC postanowił porównać na Twitterze wielkość konsol nowej i obecnej generacji – PlayStation 5, PlayStation 5 Digital Edition, PlayStation 4 Pro, Xboksa Series X oraz Xboksa One X – oraz karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3090. Nowe GPU „zielonych” jest wyższe od niemal wszystkich pozostałych urządzeń, w tym next-genowej platformy Microsoftu. RTX 3090 ustępuje wysokością tylko obydwu modelom PS5… i w zasadzie trudno się temu dziwić.

Porównania tego typu nie mają najmniejszego sensu – to dwa zupełnie inne produkty, a topowe karty graficzne od lat są naprawdę spore. Jednak równocześnie nie da się ukryć, że RTX 3090 to kawał układu graficznego – z 313 mm długości jest zauważalnie większy nawet od GeForce’ów RTX 2080 / 2080 Ti, które też do najmniejszych nie należą (267 mm). Nvidia używa w odniesieniu do RTX-a 3090 skrótu BFGPU (od „Big Ferocious GPU”, czyli w wolnym i zupełnie przypadkowo zrymowanym tłumaczeniu „wielki i dziki układ do przetwarzania grafiki”). Jednak wielu użytkowników sugeruje inne rozwinięcie dla tych kilku liter (jest wulgarne, więc go nie przytoczę, ale z pewnością wiecie, co mam na myśli).

Dla większości osób rozmiar nowej karty graficznej Nvidii jest głównie tematem do żartów, ale nie można wykluczyć, że znajdą się użytkownicy, dla których okaże się on jakimś problemem (podobnie jak bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię – pod obciążeniem układ ma wymagać nawet 350 W). Jednak, koniec końców, jeśli kogoś stać na GPU za 7 tys. złotych, to prawdopodobnie jest też w stanie zapewnić sobie odpowiednią obudowę i zasilacz.

Przypominamy, że Nvidia GeForce RTX 3090 trafi na rynek 24 września. Tydzień wcześniej w sklepach pojawi się jego nieco słabszy brat – GeForce RTX 3080 (w Polsce zapłacimy za niego 3279 złotych). Z kolei w październiku należy się spodziewać premiery GeForce’a RTX 3070 (ten będzie dostępny w bardziej przystępnej cenie – 2359 złotych).

  1. Nvidia – strona oficjalna
  2. Xbox Series X – strona oficjalna
  3. PlayStation 5 – strona oficjalna